Vimana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vimana (nw gjuhën Tamile: விமானம், në gjuhën Kannada: ವಿಮಾನ) është një term për kullën sipër Garbhagrihas ose Sanctum sanctorumit në një Tempull Hindu.[1][2]

Arkitektura[redakto | përpunoni burim]

Vimana dhe Gopurami në Tiruvisanallur

Në Akash (Hindi)/Vannam (Tamil)/ Aakasha (Kannada/Sanskrutham), Pushteti i Kolosal me gjithë Grahat duke përfshirë Nathstran i japin Akarshana Sakthi të gjithë njerëzve pa ndonjë shpërblim. Një Tempull Hindu tipik në Stilin Dravidian mund të ketë gopuramë të shumtë, të ndërtuar në mënyrë tipike në mure të shumë-fishta në radhë rreth faltores kryesore. Muret e tempullit janë zakonisht katrorë me murin më të jashtëm që ka katër gopuramë, në në secilën faqe, të vendosura saktësisth në qendër të secilit mur. Garbhagriha (sanctum sanctorumi ose faltorja qendrore e hyjnisë) dhe çatia e tij lartë janë gjithashtu të quajtura Vimana. Përgjithësisht, këto nuk marin aq domethënie sa gopuramët e jashtëm, me përjashtim të pak tempujve ku çatitë e shenjtërores janë po aq të famshme sa vetë kompleksi i tempullit.

Faltore të famshme[redakto | përpunoni burim]

Kanaka-sabai (Faza e Artë) në Tempulli Thillai Nataraja në Chidambaram është një shembull i famshëm. Kjo faltore e veçantë është e mbuluar tërësisht me pllaka të arta por është e ndryshme në strukturën e tij dhe në përmasat masive kur krahasohet me shumicën e Vimanave të tjera. Dëshmitë historike tregojnë se gjatë shekullit të IX Parantaka Chola I e themeloi për të mbuluar këtë Vimana me ar zbukurues që ka mbijetuar deri më sot. Vimana Ananda Nilayame e Tempullit Venkatesëara në Tirumala është një shembull i famshëm ku gopurami i faltores kryesore zo një vend shumë të veçantë në historinë dhe identitetin e tempullit. Tempulli Meenakshi Amman ka dy vimana të arta,[3] e stërmadhja për zotin Shiva dhe e dyta për bashkëshorten e tij Meenakshi. Vimana e Tempullit Brihadeesëarar në Tanjore është një tjetër shembull i famshëm, me një lartësi shumë të madhe. Kjo formë nuk është shumë e zakonshme.

Galeri imazhesh[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Glossary". art-and-archaeology. Marrë më 10 shkurt 2007. 
  2. ^ Adam Hardy. Indian temple architecture: form and transformation : the Karṇāṭa Drāviḍa. 
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 prill 2009. Marrë më 10 shtator 2019.  Një parametër i panjohur |url-status= është injoruar (ndihmë)

Bibliografia[redakto | përpunoni burim]