Teoman Koman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Teoman Koman (1936 – 14 dhjetor 2013) ishte gjeneral turk i cili doli në pension në vitin 1997.[1] Ai ishte komandant i përgjithshëm i xhandarmërisë turke (1995 - 1997) dhe më parë ishte kreu i Organizatës Kombëtare të Inteligjencës (1988 - 1992) dhe zëvendës sekretar i përgjithshëm i Këshillit të Sigurisë Kombëtare (1986 - 1988).

Koman u akuzua se ishte përfshirë në "grusht shteti post-modern" të vitit 1997.[2] Koman u tha procesit gjyqësor të Ergenekon se ai ishte në dijeni të ekzistencës së njësisë së xhandarmërisë JİTEM gjatë mandatit të tij, dhe se ishte një shoqatë jozyrtare e anëtarëve të xhandarmërisë, të cilën ai e kishte ndaluar.[2]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Turkish coup general Teoman Koman dies". World Bulletin. Marrë më 2013-12-16.
  2. ^ a b Retired Gen. Koman says he banned JİTEM activities Archived 16 December 2013[Date mismatch] at the Wayback Machine.Today's Zaman, 22 tetor 2012