Teqeja e Hormovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Teqeja e Hormovës është një objekt kulti i tarikatit halveti në fshatin e Hormovës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Teqja e Hormovës nis veprimtarinë e saj më 1798 kur Sheh Mehmet Cama u shpërngul nga Golemi, prej të cilit rrodhën breznitë në vazhdim të shehlerëve në krye të teqesë.[1]

Kjo lidhet me një tjetër masakër që është zhvilluar këtu në kohën e Luftës së Parë Botërore, në mars të 1914, ushtria greke rrethoi fshatin. Dy qind shtatëmbëdhjetë burra të fshatit u mbyllen dhe teqe dhe me pas u masakruan.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hysi, Shyqyri; Serjani, Engjell (28 prill 2018). "Teqeja e Hormovës, dëshmi bashkëjetese fetare". Gazeta Tema. Marrë më 14 shkurt 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)