Teqeja e Hormoves

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Teqeja e Hormoves - Vend kulti i myslimaneve bektashi me vlera arkitekturore.

Trivia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo lidhet me një tjetër masakër që është zhvilluar këtu në kohën e Luftës së Parë Botërore, në mars të 1914, ushtria greke rrethoi fshatin. Dy qind shtatëmbëdhjetë burra të fshatit u mbyllen dhe teqe dhe me pas u masakruan.