Termez

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Termez
Qytet
noform
Mauzolja e El-Hakim el-Termizi, Amu Darya, në kufi me Afganistanin
Vendndodhja
Termez is located in Uzbekistani
Termez
Termez

Koordinatat: 37°13′V 67°17′L / 37.217°V 67.283°L / 37.217; 67.283

Administrimi
Shteti Flamuri Uzbekistani
Rajoni Surxondaryo
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 140,404 banorë (1 janar 2005)

Termez (Uzbekisht: Termiz/Термиз; Turqisht: Tirmiz; Arabisht: ترمذ / ‎‎Tirmidhi) është qytet afër kufirit me Hairatan, Afganistan.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit është 140,404 (1 janar 2005). Taxhikë dhe Uzbekë janë grupet më të mëdha etnike.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Termez ka klimë të thatë, me verë të gjatë dhe jashtëzakonisht të nxehtë dhe me dimër të shkurt dhe të ftohtë.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lufta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë luftës në Afganistan (1979–89) mbi 100,000 trupa sovjetike u vendosën në Termez. Baza ajrore është baza kryesore për forcat gjermane dhe holandeze duke vepruar me ISAF në Afganistan.