Teslimi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Një musliman duke thënë selamin në anën e djathtë në fund të namazit
Një musliman duke thënë selamin në anën e majtë në fund të namazit

Teslimi (Arabisht: تسليم) është pjesa përfundimtare ku personi që falet e reciton Es-selamu alejkum we rahmetullah ("Paqja dhe mëshira e Allahut qoftë mbi ju")[1] një herë në anën e djathë dhe një herë në anën e majtë.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Duaja para Teslimit (Sipas mendimit sunni)
  2. ^ "About the Taslim". Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 gusht 2018. Marrë më 31 tetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)