Thashethemet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Posteri i 1930 Works Progress Administration përshkruan një burrë me lopatë WPA duke sulmuar një ujk të etiketuar "thashethemi".

Thashethemet (rrjedh nga latinishtja rumorem 'zhurmë'), janë "një përrallë e gjatë e shpjegimeve të ngjarjeve që qarkullojnë nga personi në person dhe kanë të bëjnë me një objekt, ngjarje ose çështje në shqetësim publik”.[1]

shkencat sociale, një thashethem përfshin një formë të një deklarate, vërtetësia e së cilës nuk konfirmohet shpejt ose ndonjëherë. Përveç kësaj, disa studiues i kanë identifikuar thashethemet si një nëngrup të propagandës. sociologjisë, psikologjisë dhe studimet e komunikimit kanë përkufizime të ndryshme të thashethemeve.[2]

Thashethemet gjithashtu diskutohen shpesh në lidhje me dezinformimin dhe dezinformimin (i pari shpesh shihet si thjesht i rremë dhe i dyti shihet si qëllimisht i rremë, megjithëse zakonisht nga një burim qeveritar i dhënë medias ose një qeverie të huaj).[3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Peterson, Warren; Gist, Noel (shtator 1951). "Rumor and Public Opinion". The American Journal of Sociology. 57 (2): 159–167. doi:10.1086/220916. JSTOR 2772077. S2CID 144746516. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Pendleton, S.c. (1998), 'Rumor research revisited and expanded', Language & Communication, vol. 1. no. 18, pp. 69-86.
  3. ^ from Oxford English Dictionary, 2nd ed., 1989