The American Mercury

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

The American Mercury ka qenë një revistë amerikane që botohej prej vitit 1924[1] deri në vitin 1981. U themelua nga H. L. Mencken dhe kritiku i dramës George Jean Nathan. Revista, ndër të tjera, botonte shkrimet e disa prej shkrimtarëve më të rëndësishëm në SHBA në vitet 1920 dhe 1930. 

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Bichloride of Mercury". Time. 31 December 1923. Marrë më 20 December 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]