The American Mercury

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

The American Mercury ka qenë një revistë amerikane që botohej prej vitit 1924[1] deri në vitin 1981. U themelua nga H. L. Mencken dhe kritiku i dramës George Jean Nathan. Revista, ndër të tjera, botonte shkrimet e disa prej shkrimtarëve më të rëndësishëm në SHBA në vitet 1920 dhe 1930. 

Referenca dhe shënime[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ "Bichloride of Mercury". Time. 31 December 1923. Marrë më 20 December 2010. 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]