The Black Mages

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Black Mages
TheBlackMages.jpg
Të dhëna
PrejardhjaJaponia
ZhanretInstrumental rock
Progressive metal
Symphonic rock
Neo-progressive rock
Vitet aktive2002 - 2010
Shtëpitë diskografikeUniversal Music
Faqja zyrtareWebfaqja zyrtare
AnëtarëtNobuo Uematsu
Kenichiro Fukui
Tsuyoshi Sekito
Keiji Kawamori
Arata Hanyuda
Michio Okamiya

The Black Mages ishte një instrumental rock bend japonez i themeluar në vitin 2002 nga Nobuo Uematsu, kompozitori i serisë së lojërave kompjuterike Final Fantasy. Bendi përpunonte dhe shndërronte kompozimet e Uematsu-s në muzikën rock, ngjajshëm me stilin progressive metal, por duke përdorur sintisajzerë shtesë.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]