The Black Mages

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Black Mages
TheBlackMages.jpg
Informacione
PrejardhjaJaponia
ZhanriInstrumental rock
Progressive metal
Symphonic rock
Neo-progressive rock
LabelUniversal Music
Vite aktiv2002 - 2010
Anëtarët
Nobuo Uematsu
Kenichiro Fukui
Tsuyoshi Sekito
Keiji Kawamori
Arata Hanyuda
Michio Okamiya
Webfaqja
Webfaqja zyrtare

The Black Mages ishte një instrumental rock bend japonez i themeluar në vitin 2002 nga Nobuo Uematsu, kompozitori i serisë së lojërave kompjuterike Final Fantasy. Bendi përpunonte dhe shndërronte kompozimet e Uematsu-s në muzikën rock, ngjajshëm me stilin progressive metal, por duke përdorur sintisajzerë shtesë.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]