The Blue Bird (dramë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
The Blue Bird
Coonen Chalutina Blue Bird Maeterlinck 2.jpg
E shkruar nga Maurice Maeterlinck
Data e premierës 30 shtator 1908
Vendi i premierës Théâtre de Paris, Francë
Gjuha origjinale Frëngjisht
Zhanri Shfaqje

The Blue Bird (Frëngjisht: L'Oiseau bleu) është një shfaqje e vitit 1908 nga dramaturgu dhe poeti belg Maurice Maeterlinck. Ajo u bë premierë më 30 shtator 1908 në Teatrin e Artit në MoskëKonstantin Stanislavskit dhe u prezantua në Broadway në vitin 1910. Shfaqja është përshtatur për disa filma dhe një seri televizive. Kompozitori francez Albert Wolff shkroi një operë (interpretuar për herë të parë në Metropolitan Opera e Nju Jorkut më 1919) bazuar në shfaqjen origjinale të Maeterlinck, dhe innamorata e Maeterlinck Georgette Leblanc prodhoi një romanizim.

Historia ka të bëjë me një vajzë të quajtur Mytyl dhe vëllain e saj Tyltyl që kërkojnë lumturi, e përfaqësuar nga The Blue Bird of Lappiness, e ndihmuar nga zanë e mirë Bérylune.

Përshtatjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arte të bukura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Opera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]