Jump to content

The Crow film

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Crow është një 1994 American film veprim mbinatyror drejtuar nga Alex Proyas, shkruar nga David J. Schow dhe John Shirley, dhe starring Brandon Lee në paraqitjen e tij të fundit të filmit. Bazuar më 1989 librin komik me të njëjtin emër James O'Barr, ajo tregon historinë e Eric Draven (Lee), një muzikant rok që është ringjallur nga të vdekurit për të marrë hak për vrasjen e tij dhe të fejuarën e tij. Lee u vra aksidentalisht gjatë xhirimeve, dhe Crow ishte pasojë filmi i tij i fundit. Skenat e papërfunduar që ishin në funksion Lee u trajtuar nga rewrites dhe efekte speciale dixhitale.Crow ishte dedikuar për Lee dhe të fejuarën e tij, Eliza.

Filmi u hap në krye të arkë dhe ishte një sukses kritik dhe komercial. Ajo gjithashtu ka arritur një status kult të fortë.

THE CROW
Regjia ngaAlex Proyas
Edward R. Pressman
Shkruar ngaJames O'Barr
ProdhuesiJeff Most
LuajnëBrandon Lee
Ernie Hudson
Rochelle Davis
Michael Wincott
Tony Todd
KinematografiaDariusz Wolski
MontazhiDov Hoenig
MuzikaGraeme Revell
Shpërndarë ngaDimension Films
Data e publikimit
13 Maj 1994
Kohëzgjatja
102 min
ShtetiSH.B.A-të
GjuhaAnglisht

Ngjara e Filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 30 tetor, Nata e djallit në Detroit, Rreshter Albrecht (Ernie Hudson) është në vendin e një krimi, ku Shelly Webster (Sofje Shinas) ka qenë i rrahur dhe përdhunuar, dhe i fejuari i saj, kitaristi Eric Draven (Brandon Lee) ka qenë me thika, shtënë, dhe hedhur nga dritarja. Çifti ishin të martuar të nesërmen, në Halloween. Si ai niset për në spital me Shelly, Albrecht takon një vajzë e re, Sarah (Rochelle Davis), të cilët Shelly dhe Eric të kujdeset për shkak Darla amtare (Anna Levine) është një i varur nga pakujdesia e drogës. Albrecht i tregon asaj se do të jetë në rregull Shelly, por Sara e di të vërtetën: Shelly do të vdesin. Një vit më vonë, në ditën, një çezmat sorrë në gur varri Eric's, Eric zgjohet nga vdekja dhe ngjitet çmendurisht nga varri i tij, duke u dridhur dhe shkatërruar me konvulsione. Eric shkon në banesën e tij të vjetër dhe e ka braktisur. Ai ka paraftyrimet e vdekjes së tij, duke kujtuar se ai dhe Shelly u vranë nga T lokale banditë-Bird (David Patrick Kelly), Tin Tin (Laurence Mason), Funboy (Michael Massee) dhe Skank (Angel David). Eric shpejt zbulon se ndonjë plagë ai vuan shëruar menjëherë, dhe që ai, duke qenë i vdekur, tani është imun ndaj dëmtim fizik. Ai pastaj e zëvendëson me rrobat e tij të varrimit të errët, imponuar veshje, dhe ngjyra fytyrën e tij në një imitim i keq i një maskë palaço prej porcelani, buzët dhe sytë e tij dekoruar me, godet e zezë mbresë-si. Udhëhiqet nga sorrë, ai vendos të marrë hak dhe të tij Shelly e vrasjet. Në vijë të ndihmon të gjeni Tin Tin Eric. Ata angazhohen në një luftë një-në-një rrugicë, që Eric fiton nga thikat Tin Tin me të gjitha thika e tij. Ai merr pallton e tij, duke lënë një njollë gjaku të madhe sorrë në formë në mur e rrugicë. Ai pastaj shkon në dyqanin ku Tin Tin peng pawned unaza e martesës Shelly një vit më parë. Eric forcat e pronarit, Gideon (Jon Polito), për t'u kthyer në rrjet dhe rrahje deri në dyqan, por lejon Gideon për të jetuar në mënyrë që ai mund të paralajmërojë të tjerët. Gideon shkon për të paralajmëruar Top Dollar (Michael Wincott), bosi i krimit lokale dhe T-Bird's superiore, i cili mendon se Gideon është duke e bërë të gjitha dhe e vret atë me plagosjen e tij në fyt me një shpat i vogël. Eric gjen Funboy duke i lartë në morfinë në një apartament me Darla. Funboy shoots atë në dore, dhe shikon ne tmerr si plagë mbyllet deri para syve të tij. Eric pastaj disarms atë dhe fidaneve atë në kofshë. Eric ballafaqohet Darla, duke i thënë që të lë të drogës në mënyrë që të jetë një nënë e mirë për të Sarah. Eric pastaj vret Funboy me një mbidozë e morfinë tij. Ai do të vizitojë Albrecht, duke shpjeguar rilindje e tij dhe misionin. Albrecht tregon atë çfarë ai di për vdekjen Shelly-së dhe se ai shikuar si ajo e vuajti për 30 orë para se të vdes. Eric prek Albrecht dhe merr prej tij dhimbjen që Shelly ndjerë gjatë këtyre orëve. Ndërkohë Sarah dhe nëna e saj të fillojë të riparojë marrëdhëniet e tyre të tensionuara. Sarah shkon në banesën e vjetër Eric's dhe i tregon atij se ajo mungon atij dhe Shelly. Eric shpjegon se, edhe pse ata nuk mund të jenë miq më, ai ende mendon rreth saj. Si T-Bird dhe Skank ndaluar në një dyqan për të marrë disa furnizime, Eric arrin dhe kidnaps T-Bird. Skank ndjek palë dhe e sheh Eric si ai lidhjet T-Bird në vendin e shoferit të një makine, shiritat eksplozivë të tij, dhe lejon makinën drive off skelë, ku shpërthen deri në qiell, duke vrarë T-Bird. Eric lë një simbol i zjarrtë në formën e një djegie të vijë në vendin e ngjarjes. Skank shpëton vendin e ngjarjes dhe shkon në Dollar Top. Bosi i krimit dhe të dashurin e tij / gjysmë-motra Myca (Bai Ling) kanë bërë të vetëdijshëm për veprimet e Eric's nëpërmjet raporteve të ndryshme nga dëshmitarët. Top Dollar mban një takim me bashkëpunëtorët e tij, ku ata të diskutuar planet e reja për Devil's Night zbavitje e tyre të krimit. Eric arrin në takimin, në kërkim të Skank. Top urdhërat Dollar njerëzit e tij për të xhiruar Eric, dhe të pasojë një masiv të luftuar me armë. Top shpëton Dollar shpejt me Myca dhe Grange (Tony Todd), toger e tij, ndërsa Eric sistematikisht vret të gjithë në dhomë dhe e fundit e të gjitha Skank, të cilët Eric hedh nga dritarja. Eric, që ka mbaruar kërkimin e tij, kthehet në varrin e tij. Sarah shkon për të thënë lamtumirë për atë dhe ai jep Shelly është unazë e saj të martesës. Ajo është rrëmbyer pastaj nga ithtar Dollar Top-së, Grange (Tony Todd), i cili e merr atë në një kishë aty pranë, ku Top Dollar dhe Myca janë duke pritur. Nëpërmjet sorrë, Eric kupton çfarë ka ndodhur dhe shkon në kishë për të shpëtuar të saj. Për fat të keq, Grange fidaneve të këndojë si ajo fluturon në kishë, duke shkaktuar Eric për të humbur pathyeshmëri e tij. Albrecht arrin, me qëllim për t'i bërë nderimet e tij për Eric, vetëm pas shoots Dollar Top dhe plagët Eric. Myca pastaj merr në vijë të plagosur, me qëllim për të marrë pushtetin e tij mistike. lidhjet Top Dollar Sarah deri dhe ngjitet kambanarja si pasojë një luftë, me vrasjen e Albrecht Grange. Kur Albrecht është plagosur, Eric ngjitet në çatinë e kishës të tij. Në rrugën deri, ai ballafaqohet me Myca, i cili tregon atë që të gjithë e pushtetit që ai gjithnjë kishte shpejti do të jetë hers. Megjithatë, vetëm para se ajo është gati për të xhiruar Eric, të këndojë shpëton kthetrat Myca dhe Pecks sytë e saj jashtë, dhe pastaj knocks e saj poshtë kambanare të vdekjes së saj. Eric arrin çatinë e kishës dhe takimeve Dollar Top, i cili pranon përgjegjësinë e fundit për çfarë ka ndodhur me Eric dhe Shelly. Ata luftojnë, dhe në fund, Eric jep Dollar Top 30 orët e dhimbje ai absorbohet nga Albrecht, ndjesi dërgon Dollar Top fluturonte jashtë kulmit të kishës që do të impaled mbi brirët e një kokë ulluku. Albrecht shkon në spital, dhe Eric është ribashkuar me Shelly në varret e tyre. Më vonë, Sarah paguan një vizitë e fundit në varreza, dhe të këndojë, u ulën në gur varri Eric's, jep Shelly është unazë e saj të angazhimit, duke rënë ajo në duart e saj të hapur para se të ngrihet mbi qytet dhe në natë.

Luajne në Rolet e Filmit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktori Roli
Brandon Lee Eric Dreven
Rochelle Davis Sarah
Ernie Hudson Sgt. Albrecht
Michael Wincott Top Dollari{Gangsteri}
Bai Ling Myca
Sofia Shinas Shelly Webster
Ana Levine Darla
David Patrick Kelly T-Bird
Angel David Skank
Laurence Mason Tin Tin
Michael Massee Funboy
Michael Massee Grange
Jon Polito Gideon
Bill Raymond Mickey
Marco Rodríguez Torres