Jump to content

Ernie Hudson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ernest Lee "Ernie" Hudson Sr (lindur më 17 dhjetor 1945 ësht nje aktor i njohur amerikan ka luajtur ne shumë filma dhe shfaqje televizive por me te nojurit nga filmat qe ka luajtu ai janë The Crow dhe Gohstbuster etj...

Ernie Hudson ne vitin 2009

Jeta e Hershme dhe Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ernie ka lindur në qytetin Benton HarborMichigan qysh ne femirij i vdiqën te dy prinderit ne nëna e tij Meggie Donald vdiq nga tuberkulozi kur ai ishte 2 muajsh e morri ne kujdesje gjysha e tij nga ana e nënes se tij e quajt Arrana Donald ai kishte nje gjysëm vëlla me emrin Lewis Hudson. Ai kreu shkollen fillore ne nje shkolle fetare dhe kreu shkollen e mesme ne moshë të re kishte talent per aktrim dhe me pas u regjistura ne akademin ushtarake ne Korpus Detroit ne Forcat e Armatosura ku sherbe si marinë pasi keru sherbimin ushatark ne filim keru nje shkollë te posatshme per Dramaturgji në Connecticut dhe me pas u regjistura ne Universtin publik Wayne State University dhe mpas ishte nje nga aktoret me te mir me ngjyrë dhe luajti ne teatër.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]