The Document Foundation

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Document Foundation
Logo e "The Document Foundation"
Formuar më28 Shtator 2010
17 Shkurt 2012 (u stabilizua ligjërisht)
Vendndodhja
Njerëzit kyç
Thorsten Behrens, Eliane Domingos de Sousa, Adam Fyne, Joel Madero, [[Michael Meeks (software developer) |Michael Meeks]], Björn Michaelsen, Fridrich Štrba, Andreas Mantke, Eike Rathke, Norbert Thiebaud, Florian Effenberger

The Document Foundation (TDF) është një organizatë jo-fitimprurëse që promovon dokumentimin e softeve me një kod të hapur. Ajo u krijua nga anëtarët komunitetit të OpenOffice.org  për të menaxhuar dhe zhvilluar LibreOffice, zyra të burimeve të lira dhe të hapura dhe është e regjistruar ligjërisht në Gjermani si një Stiftung.[1] Qëllimi i saj është të prodhojë  shitës të pavarur nga zyra me mbështetjen e ODF në një mjedis zhvillimi falas nga kompanitë të kontrollit.[2]

 The Document Foundation është krijuar pjesërisht mbi frikën se Oracle Corporation, pas marrjes së Sun Microsystems, do të ndërpriste zhvillimin e OpenOffice.org siç kishin bërë me OpenSolaris.[3][4][5]

Organizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Document Foundation ka organe të shumta në[6] drejtimin e operacioneve të saj:

  • Bordi i Drejtorëve, i cili paraqet krijimin dhe vazhdimësinë e biznesit të tij të përditshëm
  • Anëtarësia e Komisionit, e cila organizon zgjedhjen e bordit dhe pranon të besuarit e rinj, duke u dhënë atyre të drejtën e votimit
  • Bordi i të besuarve ("anëtarët"), i cili zgjedh Bordin e Drejtorëve dhe Anëtarësinë e Komitetit.

Përveç këshillës informale në bord ekziston lidhja me organizata dhe entitetet e tjera.[nevojitet citimi]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Document Foundation officially incorporated in Berlin, Germany « The Document Foundation Blog". Blog.documentfoundation.org. Marrë më 18 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ The Document Foundation (28 shtator 2010). "OpenOffice.org Community announces The Document Foundation". documentfoundation.org. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2010. Marrë më 28 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Collins, Barry. "OpenOffice group breaks away from Oracle". PC Pro. Arkivuar nga origjinali më 31 mars 2012. Marrë më 29 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Clarke, Gavin. "OpenOffice files Oracle divorce papers". The Register. Marrë më 29 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Paul, Ryan. "Document Foundation forks OpenOffice.org, liberates it from Oracle". ars technica. Marrë më 29 shtator 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Effenberger, Florian. "The Document Foundation - The open, transparent and meritocratic future of free office software". Florian Effenberger. Arkivuar nga origjinali më 18 janar 2017. Marrë më 2014-01-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)