The God that Failed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The God that failed
AutorArthur Koestler; R H S Crossman
Titulli origjinal'The God that failed'
GjuhaAnglisht
TemaKomunizmi
BotoiNew York: Bantam Books

The God That Failed  (Zoti që dështoi) është një libër i vitit 1949[1] që përmbledh së bashku gjashtë ese me dëshmi nga një ish-komunistë të famshëm, që me profesion ishin shkrimtarë dhe gazetarë. Tema kryesore e eseve është përshkrimi i zhgënjimit të tyre dhe braktisja e komunizmit. Në edicionin e vitit 2001 në veshjen e librit shkruhet se libri "sjell së bashku ese nga gjashtë prej shkrimtarëve më të rëndësishëm të shek. të njëzetë rreth  konvertimit të tyre dhe zhgënjimit me komunizmin."[2]

Gashtë kontributorët e eseve ishin: Louis Fischer, André Gide, Arthur Koestler, Ignazio Silone, Stephen Spender, dhe Richard Wright.

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]