Jump to content

Thika luftarake

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thika KA-BAR ishte thika më e njohur e Trupave Detare të SHBA gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore.

Një thikë luftimi ka një teh të projektuar për të shkaktuar lëndime në mënyrë më efektive në konfrontimet fizike nga afër. Thika e betejës dhe thika e llogoreve janë shembuj të thikave luftarake ushtarake.Thikat luftarake ishin krijuar tradicionalisht si armë me qëllime të veçanta, të destinuara kryesisht nëse jo vetëm për përdorim në luftime personale ose dorë-më-dorë. Kjo veçori e qëllimit e dalloi fillimisht thikën luftarake nga thika e fushës, thika ndihmëse luftarake, ose në përdorimin modern, thika taktike. Thika taktike është një thikë me një ose më shumë veçori ushtarake të projektuara për përdorim në situata ekstreme, të cilat mund të përfshijnë ose jo një aftësi projektimi si një armë luftarake ose luftarake. Që nga Lufta e Parë Botërore, thika luftarake në shërbimin ushtarak ka evoluar gradualisht në një thikë me qëllime të dyfishta ose "luftuese", e përshtatshme si për luftimin e thikave ashtu edhe për rolet e përdorimit. Si pasojë, termat "thikë luftarake" dhe "thikë taktike" përdoren shpesh në mënyrë të ndërsjellë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]