Thoi (anatomi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thonjtë e njeriut.

Një thua është një pllakë mbrojtëse që gjendet karakteristikisht në majë të gishtave (gishtat dhe gishtat e këmbëve) të të gjithë primatëve, që korrespondon me kthetrat e kafshëve të tjera katërkëmbëshe. Thonjtë e duarve dhe këmbëve janë bërë nga një proteinë e fortë e ngurtë e quajtur alfa-keratin, një polimer që gjendet gjithashtu në kthetrat, thundrat dhe brirët e gjitarëve.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wang, Bin (2016). "Keratin: Structure, mechanical properties, occurrence in biological organisms, and efforts at bioinspiration" (PDF). Progress in Materials Science. 76: 229–318. doi:10.1016/j.pmatsci.2015.06.001. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)