Thomas Albanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Thomas Albanese (lindur më 15 prill 1988) është një futbollist italian që luan për ASC San Giorgio. [1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albanese e filloi karrierën e tij futbollistike me Tolentinon . Në korrik 2006, ai u huazua te skuadra e Serie A Siena dhe luajti për rezervën e tyre "Primavera" . Siena e bleu atë plotësisht në janar 2007.

Në korrik 2007, Albanese u huazua te klubi i Serie C1 Ancona . [2] Ai luajti katër ndeshje për klubin dhe gjithashtu mori pjesë në play off-in e promovimit. Ankona fitoi promovimin atë sezon. Në gusht 2008, ai mbeti në Lega Pro Prima Divisione (dikur i njohur si Serie C1) për Legnano . [3]

Albanese u huazua te skuadra e Lega Pro Seconda Divisione South Tyrol për sezonin 2009–10. [4] Ai shënoi tetë gola të ligës për kampionin e Grupit A të Divizionit të Dytë. Në korrik 2010, kredia e tij u rinovua. [5] Ai pësoi një dëmtim dhe luajti vetëm gjashtë ndeshje në sezonin 2010-11 . Në sezonin e ardhshëm huazimi u rinovua përsëri, [6] megjithatë Albanese luajti vetëm 8 herë.

Më 31 gusht 2012 Albanese iu bashkua L'Aquila falas në kontratë 2-vjeçare. [7] [8] Albanese luajti 4 herë në sezonin 2012–13. Në sezonin 2013–14 ai u lirua.

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albanese mori gjashtë ndeshje për ekipin e Italisë U-19, por nuk luajti në ndeshjet kualifikuese të Kampionatit Evropian të Futbollit U-19 UEFA 2007 . Ai gjithashtu bëri një paraqitje për ekipin e Italisë U20, ku hyri si zëvendësues për Daniele Paponin në pjesën e dytë të ndeshjes së parë të Turneut të Katër Kombeve 2007–08 . Ai mori gjithashtu thirrje nga ekipi përfaqësues i Italisë U-20 Lega Pro [9] dhe gjithashtu përfaqësoi Serinë C1/B në një turne vjetor nën 21 vjeç kundër Serisë C1/A, ku Albanese shënoi një gol për ekipin humbës në 2008 [10] dhe shënoi një gol për ekipin fitues në 2009 për Grupin A. [11] Ai gjithashtu luajti për ekipin Lega Pro në Mirop Cup 2008–09. [12]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Al San Giorgio arriva Thomas Albanese - Scuttari per la Virtus‚ sportnews.bz, 7 August 2014
 2. ^ "Ecco i convocati per il ritiro di Camerino". AC Ancona (në italisht). 18 korrik 2007. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2011. Marrë më 4 shtator 2010.
 3. ^ "Ufficiale: Chiazzolino e Albanese al Legnano". TuttoMercatoWeb (në italisht). 1 gusht 2008. Marrë më 4 shtator 2010.
 4. ^ "Thomas Albanese nuovo attaccante dell´FC Südtirol". F.C. Südtirol-Alto Adige (në italisht). 11 korrik 2009. Marrë më 21 qershor 2012.
 5. ^ "Mercato, cinque giocatori in prestito". AC Siena (në italisht). 9 korrik 2010. Marrë më 21 qershor 2012.
 6. ^ "MARTIN, FRANCHINI E ALBANESE RESTANO ALL'FCS" (në italisht). FC Südtirol. 7 korrik 2011. Marrë më 21 qershor 2012.
 7. ^ AC Siena SpA bilancio (financial report and accounts) on 30 June 2012 (in italisht). CCIAA
 8. ^ "Mercato: L'Aquila Calcio attiva fino all'ultimo" (në italisht). L'Aquila Calcio 1927. 31 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 21 shkurt 2014.
 9. ^ "Convocati per Allenamento Rappresentativa Nazionale Serie C" (PDF). LegaPro (në italisht). 25 shtator 2007. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 9 mars 2012. Marrë më 4 shtator 2010.
 10. ^ "Trofeo under-21". LegaPro (në italisht). 23 janar 2008. Arkivuar nga origjinali më 9 mars 2012. Marrë më 4 shtator 2010.
 11. ^ "Al Girone al Trofeo". LegaPro (në italisht). 21 janar 2009. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2011. Marrë më 4 shtator 2010.
 12. ^ "Mirop Cup: una bella Under 20 vince in Croazia". LegaPro (në italisht). 22 tetor 2008. Arkivuar nga origjinali më 13 korrik 2011. Marrë më 4 shtator 2010.