Thundra e hekurt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Thundra e hekurt, botimi i parë

Thundra e hekurt (anglisht: The Iron Heel ) është një roman politik dhe fantastiko shkencor nga Xhek London .Botuar nga MacMillan në New York në 1907 dhe nga Everett në Londër në 1908. [1] Ai ishte u përkthye nder te tjere edhe nga nga Erwin Magnus . Romani i trillimit shkencor i vendosur në të ardhmen e afërt përshkruan ndryshimet e ardhshme politike dhe sociale më shumë sesa progresin teknologjik. London e shkroi romanin pas përvojave të tij në Partinë Socialiste të Amerikës dhe dështimit të Revolucionit Rus të vitit 1905, për të cilën ai kishte pritje të mëdha. [2] Kur përshkruan oligarkinë eponime, Londra parashikon me kthjelltësi strukturat e mëvonshme të totalitarizmit, por i vendos ato kryesisht në SH.B.A. [3] Taka e hekurt ishte në listën e zezë të librave të ndaluar të Wolfgang Herrmann në maj 1933. [4]

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në datën 27 Në shekullin e 19-të, një dorëshkrim nga Avis Everhard, gruaja e liderit socialist Ernest [5] Everhard, u gjet në një lis të zbrazët. Në të ajo shkruan për marrëdhëniet e saj me Everhard dhe revolucionin e dështuar proletar midis 1912 dhe 1932.

Dorëshkrimi

Avis takohet me Ernestin gjatë një diskutimi në shtëpinë e babait të saj, John Cunningham, një shkencëtar i njohur. Në fillim e sprapsur nga mënyra e tij e ashpër, ajo bie në dashuri me të me kalimin e kohës. Përmes tij, ajo, vajza nga një familje e mirë, fiton njohuri për një botë që është e çuditshme për të dhe për nevojat e punëtorëve në San Francisko. Në biseda dhe leksione, Everhard flet për kontrastet e papajtueshme midis punës dhe kapitalit. Ai e konsideron të pashmangshme luftën e klasave kundër Thundres se hekurt, besat dhe oligarkët financiarë që shtypin punëtorët dhe sundojnë Shtetet e Bashkuara dhe rrëzimin e tyre. Si autor i një libri kritik, Cunningham duhet të braktisë universitetin dhe është përjashtuar shoqërisht. Gjatë kësaj kohe Avis dhe Everhard martohen. Një luftë e afërt midis SH.B.A.-së dhe Rajhut Gjerman parandalohet nga një grevë e përgjithshme në të dy vendet, Kaiser-i Gjerman u rrëzua më pas dhe Gjermania bëhet një shtet socialist. Pas përvojës së grevës së përgjithshme, oligarkia krijon aristokraci punëtore për të përçarë sindikatat. Everhard zgjidhet në Kongres për Partinë Socialiste të Amerikës, por arrestohet me deputetët e tjerë Socialistë pas një sulmi me bombë nga një Agjent Provokator në Kapitol dhe dënohet me një burg të gjatë. Gjatë kohës së tij në burg, shtypja vazhdon të rritet, anëtarët e klasës së mesme janë shtyrë në falimentim, grevat e izoluara përfundojnë shpejt dhe me përgjakje nga kastrat dhe trupat e milicisë dhe fermerët janë shpronësuar. Dy vjet pas arrestimit të tij, Everhard dhe 350 socialistë të tjerë lirohen nga burgjet në një fushatë mbarëkombëtare. Një revoltë nëntokësore mbarëkombëtare është planifikuar për pranverën e vitit 1918, por oligarkia e parashikon këtë duke provokuar trazira në Çikago dhe duke bërë një shembull të përgjakshëm. Avis dhe Ernest Everhard janë në gjendje t'i shpëtojnë qytetit të përleshur në momentin e fundit. Pas vitesh nën tokë, një tjetër revolucion është planifikuar për 1932.

Dorëshkrimi nderpritet në mes të një fjalie.

Ngjarje të tjera

Ernest Everhard ekzekutohet fshehurazi, Avis ikën në Kaliforni, shkruan dorëshkrimin e saj, është në gjendje ta fshehë atë në lis dhe me sa duket edhe është vrarë. Revolucioni i dytë i vitit 1932 dështoi pavarësisht mbështetjes nga shtetet socialiste të Francës, Gjermanisë dhe Australisë. Si rezultat, regjimet oligarkike mbizotërojnë përsëri atje. Në SHBA, janë ndërtuar qytetet e mrekullueshme të Ardis dhe Asgard. Vetëm në 23.   Në shekullin e 19-të, pas shumë përpjekjesh, sundimi i thembrëshekurt mori fund dhe epoka e vëllazërisë njerëzore filloi.

Ndertimi i romanit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Thundra e hekurt ka formën e një botimi historiko-kritik të dorëshkrimit Everhard me një parathënie, e cila mungon në disa botime gjermane, [6] dhe 120 komente. Pjesë të komplotit dhe fatet e njerëzve individualë tregohen vetëm në shënime. Me shpjegimin e shënimeve të destinuara për lexuesit imagjinarë të datës 27   Shekulli dhe që për ta është çështja e fillimit të 20-të   Duke shpjeguar shekullin e njëzetë, Londra gjithashtu përcjell diçka nga konceptimi i tij për epokën e vëllazërisë njerëzore te lexuesi aktual i kohës;   B. përdorimi i transportit publik është falas, [7] vjedhja është vetëm një mëkat i rinisë [8] dhe akte dhune me gjakderdhje të panjohura. [9]

Karakteri distopian i romanit zbutet nga krijimi i shoqërisë socialiste pas 300 vjet shtypje nga thembra e hekurt dhe drejtohet drejt utopisë pozitive. [10]

 • Thembra e hekurt. Një roman shoqëror , përkthyer nga Fritz Born. Shih-Verlag, Konstanz 1922 (botimi i parë gjerman)
 • Thembra e hekurt, përkthyer nga Erwin Magnus, hyrje nga Anatole France, parathënie nga Anthony Meredith . Esnafi i librave Gutenberg, Berlin 1927 (emëruar vetëm përkthimi i autorizuar )
 • Thembra e hekurt. novelë , Kooperativa Botuese e Punëtorëve të Huaj në BRSS, Moskë 1935
 • Thembra e hekurt, përkthyer nga Eduard Thorsch. Sporti i Librave Gutenberg, Cyrih 1948
 • Thembra e hekurt, përkthyer nga Christine Hoeppener, me ilustrime nga Horst Bartsch, pasthënie nga Horst Ihde . Verlag Neues Leben, Berlin (Lindje) 1972 (botim në GDR, ribotuar në 1973 nga Weismann Verlag, Mynih; 1984 nga Ullstein)
 • Plaga e kuqe e ndezur. Thembra e hekurt. Dy romane në një vëllim , përkthyer nga Erwin Magnus. Gutenberg Book Guild, Frankfurt / M., 1977. ISBN 3-7632-2114-X
 • Thembra e hekurt, me një hyrje nga Anatole France, Wilhelm Heyne Verlag, Mynih 1978. ISBN 3-453-00922-3 (botim me kapak)
 • Thembra e hekurt. novelë , përkthyer nga Christine Hoeppener. Ullstein Verlag Frankfurt / M., Berlin, Vjenë 1984. ISBN 3-548-20454-6 (botuar në kontekstin e Bibliotekës Oqeanike në 1984 dhe me një pasthënie nga Herbert W. Franke )
 • Jörg Boost: Rritja e ndalur e "thembrës së hekurt": Fashizmi dhe parashikueshmëria e tij në romanin e Jack London në 1907 . Marburg 1979, DNB 831058722 (Universiteti i Disertacionit i Marburgut 1982, 160 faqe).

Lidhje në internet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Refrencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numrat e faqeve dhe numrat e shënimeve i referohen: Jack London Thundra e hekurt(pasthënie nga Herbert W. Franke ) Ullstein, Frankfurt / M.; Berlin; Vjenë, 1984, ISBN 3-548-20454-6

 1. ^ Everett F. Bleiler: Science-fiction, the early years. The Kent Stat University Press, 1990, ISBN 0-87338-416-4
 2. ^ Herbert W. Franke im Nachwort zu Die eiserne Ferse S. 238
 3. ^ Susanne Rohr Jack London. In: Heinz Ludwig Arnold (Hrsg.): Kindlers Literatur-Lexikon. Band 10: Leo – Mar. 3. völlig neu bearbeitete Auflage. Metzler, Stuttgart 2009, ISBN 978-3-476-04000-8, S. 270f.
 4. ^ Verbannte Bücher: Liste der von den Nationalsozialisten verbotenen Schriften
 5. ^ In manchen dt. Übersetzungen auch Ernst
 6. ^ Die eiserne Ferse S. 230 (Nachwort)
 7. ^ Die eiserne Ferse S. 204, Nr. 17
 8. ^ Die eiserne Ferse S. 206, Nr. 25
 9. ^ Die eiserne Ferse S. 220, Nr. 90
 10. ^ Die eiserne Ferse S. 230,(Nachwort)