Tibro

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tibro
Qytet
noform
Vendndodhja
Tibro is located in Suedia
Tibro
Tibro

Koordinatat: 58°25′V 14°10′L / 58.417°V 14.167°L / 58.417; 14.167

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Västergötland
Qarku Västra Götaland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.37 km2
Popullsia 8,018 banorë
Dendësia 1,088 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Tibro është qytet në provincën Västergötland, Suedia. Ndodhet 20 kilometra në lindje të Skövde. Lumi Tidan rrjedh nëpërmjet Tibros. Qyteti ka pasur 8,018 banorë më 2010.