Tina Anselmi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tina Anselmi
Tina anselmi art.jpg
Ministre e Shëndetësisë
11 mars 19784 gusht 1979
Paraardhësi: Luciano Dal Falco
Pasardhësi: Renato Altissimo
Të dhënat personale
Lindi më: 25 mars 1927
Lindi në: Castelfranco Veneto, Itali
Vdiq më: 1 nëntor 2016
Vdiq në: Castelfranco Veneto, Itali
Kombësia: Italiane
Partia politike: Demokracia Krishtere

Tina Anselmi (25 mars 1927 – 31 tetor 2016)[1] ishte politikane italiane dhe anëtare e Rezistencës italiane gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo u bashkua me Rezistencën italiane në vitin 1944. Ajo ishte pjesë e brigadës së Cesare Battistit dhe në njëjtën vitë u bashkua me Demokracinë Krishtere. Pas Luftës së Dytë Botërore, ajo ishte zëvendëse e presidentit për bashkim të grave evropiane dhe në krye të rinisë së Demokracisë Krishtere.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]