Tiradentes, Minas Gerais

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tiradentes
Komunë
noform
Kisha e Shën Antonio
Vendndodhja
Tiradentes is located in Brazili
Tiradentes
Tiradentes

Koordinatat: 21°06′36″J 44°10′40″P / 21.11000°J 44.17778°P / -21.11000; -44.17778

Administrimi
Shteti Flamuri Brazili
Rajoni Rajoni Juglindore
Shteti Minas Gerais
Kryetari i Bashkisë José Antônio do Nascimento
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 83,209[1] km2
Lartësia 927 m (m.n.d.)
Popullsia 7002 banorë (2010[2])
Dendësia 2,902,41 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 9 janar 1718
Zona Kohore UTC-3
Koordinatat 21° 06′ 36″ Jug

44° 10′ 40″ Perëndim

Tiradentes është komunë në shtetin e Minas Gerais, në pjesën juglindore të vendit, rreth 900 km në juglindje të kryeqytetit Brazilia.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ IBGE (10 tetor 2002). "Área territorial oficial". Resolução da Presidência do IBGE de n° 5 (R.PR-5/02). Marrë më 5 dhjetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Censo Populacional 2010". Censo Populacional 2010. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (IBGE). Marrë më 11 dhjetor 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)