Toba (Liqe)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni Toba

Liqeni Toba (indonezisht Danau Toba, ang. Lake Toba, fr. Lac Toba), 100 km i gjatë dhe deri 30 km i gjerë, është liqe me prejardhje vullkanike në ishullin e SumatrësIndonezi. Ka nji siperfaqe 1.103 km2 dhe thellësi 505 m,njihet si liqeni më i madh vullkanik në botë.

Liqeni Toba (indonezisht: Danau Toba) është një liqen dhe supervullkan, 100 kilometra e gjatë dhe 30 kilometra të gjerë, dhe 505 metra (1666 ft) në pikën e saj më të thellë. I vendosur në mes të pjesës veriore të ishullit indonezian të Sumatra me një lartësi sipërfaqe prej rreth 900 metra (2953 ft), liqeni shtrihet nga 2,88° N 98,52° E2,35° N 99,1° E . Ajo është liqeni më i madh vullkanik në botë. Përveç kësaj, ai është vendi i një shpërthim të madh që ndodhi një supervullkan 69,000-77,000 vite më parë, Veprimtaria e tij solli një ndryshim masiv të klimës . Shpërthim besohet të ketë pasur një intensitet VEI e 8. Kjo është shpërthimi më i madh i njohur kudo në Tokë në 25 milion vjet e fundit. Sipas teorisë katastrofa Toba për të cilat disa antropologë dhe arkeologëve të regjistroheni, ajo kishte pasoja globale, duke vrarë njerëzit më të gjallë në atë kohë dhe krijimin e një ngushtim i popullsisë në Evropën Qendrore Lindore Afrika dhe India që të prekura nga trashëgimi gjenetik të të gjithë njerëzit sot.


Gjeologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompleksi Caldera Toba Sumatra në Veriore, Indonezia përbëhet nga katër mbivendosjes kratereve vullkanik që prek Sumatran para "vullkanike". Caldera më i ri dhe i katërt është më e madhe Caldera Kuaternarit në botë (100 deri 30 kilometra), dhe kryqëzon tre të vjetër calderas. Një vlerësim i 2.800 km ³ të rock-material i dendur pyroclastic ekuivalente, njohur shtuf Toba Ri, u tharë nga Caldera më i ri gjatë një nga ndonjë shpërthim i vetëm më të mëdha eksplozive vullkanik në historinë gjeologjike. Pas "shpërthim shtuf Ri Toba", një kupolë tipike rilindur formohet brenda Caldera e re, duke u bashkuar me dy gjysmë kupola të ndara nga një graben gjatësisë.

Ka të paktën katër kone, katër stratovolcanoes dhe tre kratereve të dukshme në liqen. Kon Tandukbenua në buzë NW i Caldera është relativisht mungon në bimësi, duke sugjeruar një moshë të re e vetëm disa qindra vjet. Gjithashtu, vullkan Pusubukit në buzë në jug të Caldera është solfatarically aktiv.

Pamje panoramike e qytetit të Ambarita në Samosir, Liqeni Toba
Pamje panoramike e qytetit të Ambarita në Samosir, Liqeni Toba

Shpërthim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shtrirja gjeografike e Liqenit Toba
Liqeni Toba

Shpërthim Toba (ngjarje Toba) ndodhi në atë që tani është Liqeni i Toba rreth 67.500 në 75.500 vjet më parë. [7] shpërthim Toba ishte i fundit i një serie të paktën tre eruptions Caldera-formimit të cilat kanë ndodhur në vullkan, me calderas më parë kanë formuar rreth 700.000 dhe 840.000 vjet më parë. [8] shperthimin e fundit kishte rreth vullkanik Explosivity Indeksi i 8 (përshkruhet si "mega-kolosale"), duke e bërë atë më të mëdha ndoshta shpërthim vullkanik shpërthyese brenda fundit 25.000.000 viteve.

Bill Rose dhe Craig Chesner of Michigan Universiteti Teknologjik kanë konkludohet se shuma totale e shpërtheu materiale ishte rreth 2.800 km3 (670 cu mi) - rreth 2000 km3 (480 cu mi) e ignimbrite që rrodhi mbi tokë, dhe rreth 800 km3 (190 cu mi), që ra si hirit, me era defekt shumica e tij në perëndim. Rrjedh pyroclastic i shpërthim shkatërroi një sipërfaqe prej 20.000 kilometra katrorë (7722 sq mi), me depozitat e hirit të trashë si 600 metra (1969 ft) nga ndenja kryesore.

Landsat foto e Sumatra përreth liqenit Toba

Për të dhënë një ide me madhesi te saj, konsiderojnë se edhe pse shpërthim u zhvillua në Indonezi, ajo depozitohet një shtresë të hirit rreth 15 centimetra të trashë mbi gjithë Azinë Jugore, në një vend në Indi qendrore, shtresa e hirit Toba sot është deri në 6 metra [trashë 10] dhe pjesë të Malajzi ishin të mbuluara me 9 m të ashfall. [11] Përveç kësaj, ajo ka qenë e llogaritur se 10.000 milionë tonë metrikë e [citim i acidit sulfurik të nevojshme] është ejected në atmosferë nga ngjarje, duke shkaktuar shpërbërjen shiu acid . Por Alan Robock et al., simuluar një emision të 6.000 milion ton dioksid squfuri.

Caldera Toba është supervolcano vetmi në ekzistencë që mund të përshkruhet si motra e "madhe" Yellowstone-së. Me km3 2800 e ejecta, ajo ishte një shpërthim edhe më i madh se supereruption (2500 km3) prej 2.1 milion vjet më parë që krijoi Parkut Island Caldera në Idaho, SHBA. Shpërthim ishte rreth tre herë e madhësisë së shpërthim fundit Yellowstone i lavë mëngë 630.000 vjet më parë. Për krahasim më tej, shpërthim vullkanik i madh në kohë historike, në 1815 në malin Tambora (Indonezi), ejected ekuivalente e rreth 100 km3 (24 mi cu) e rock i dendur dhe i bëri të Vitit 1816 "Pa një e Verës" në të gjithë veriun e , kurse hemisferë 1980 shperthimin e malit St Helens në Uashington për të shtetit ejected rreth 1,2 km3 (0,29 mi cu) të materialit. Shpërthim më i madh i njohur që nga ngjarja Toba, shpërthim Oruanui, ejected ekuivalent i 530km3 nga magmë.

Kolapsi pasuese formuar një Caldera që, pas mbushjes me ujë, e krijuar Liqeni Toba. Ishull në qendër të liqenit është e përbërë nga një kube rilindur.

Edhe pse viti nuk mund të përcaktohet saktësisht, të sezonit mund të: vetëm muson verë mund të ketë depozituar ashfall Toba në Detin e Kinës Jugore, duke lënë të kuptohet se shpërthim u bë diku gjatë verës veriore. ndoshta shpërthim zgjati dy javë, por pasuese "dimrit vullkanike" rezultoi në një rënie të temperatura mesatare globale nga 3-3,5 gradë Celsius për disa vjet. akull Greenland cores të regjistruar një dridhje të niveleve të reduktuar starkly e sekuestrimit të karbonit organik. bimëve Shumë pak ose kafshëve në juglindje të Azisë do të ketë mbijetuar, dhe kjo është e mundur që shpërthim shkaktoi një planet të gjerë vdes-off. Ka disa dëshmi, në bazë të ADN mitochondrial, se raca njerëzore mund të ketë kaluar nëpër një ngushtim gjenetik rreth kësaj kohe, reduktimin e diversitetit gjenetik më poshtë se çfarë do të pritet nga mosha e specieve. Sipas teorisë katastrofë Toba propozuar nga Stanley H. Ambrose të Universitetit të Illinois në Urbana-rrafshinë në 1998, popullata e njeriut mund të ketë qenë reduktuar në vetëm disa dhjetëra mijëra individëve nga shpërthim Toba.


Aktiviteti më të fundit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndonjë shpërthim të vogla kanë ndodhur në Toba qysh. Kon e vogël e Pusukbukit ka formuar në diferencë jugperëndimor të Caldera dhe kupola lavë. Shpërthim më të fundit mund të ketë qenë në Tandukbenua në buzë Caldera veriperëndimore, që nga mungesa aktuale e vegjetacionit mund të jetë për shkak të një shpërthim brenda pak kaluar qindra vjet.

Disa pjesë të Caldera kanë përjetuar ekzaltim për shkak të mbushjes të pjesshëm të dhomës magmë, për shembull shtyjnë ishullin Samosir dhe Gadishullit Uluan mbi sipërfaqen e liqenit. Sedimente në liqen e ishullit Samosir tregojnë se ajo është lar nga të paktën 450 metra që nga shpërthim katakalmik. uplifts e tilla janë të zakonshme në calderas shumë të mëdha, me sa duket për shkak të presionit të lart të magmës unerupted. Toba është ndoshta më e madhe Caldera rilindur në Tokë. tërmete të mëdha kanë ndodhur në afërsi të vullkanit më shumë kohët e fundit, sidomos në 1987 përgjatë bregut jugor të liqenit në një thellësi prej 11 km.tërmete të tjera kanë ndodhur në këtë zonë në 1892, 1916, dhe 1920-1922.

Liqeni Toba qëndron pranë faji Sumatran Madh i cili shkon së bashku në qendër të Sumatra në Zonën Frakturë Sumatra. Vullkani e Sumatra dhe Java janë pjesë e Arc Sunda, si rezultat i lëvizjes nga verilindja e Indo-Australian plate i cili është rrëshqitje nën-lëviz drejt lindjes euroaziatike Plate. Zona subduction në këtë fushë është shumë aktive: shtratin e detit pranë brigjeve perëndimore të Sumatra ka pasur disa tërmete të mëdha që nga viti 1995, duke përfshirë edhe 9,3 2.004 Tërmeti Oqeani Indian dhe 8,7 2005 tërmet Sumatra, epiqendra e që ishin rreth 300 km nga Toba .

Më 12 shtator 2007, një magnitudë 8,5 Tërmeti tronditi në terren në Sumatra dhe u ndje në kryeqytetin indonezian, Xhakartë. Epiqendra e tërmetit për këtë nuk ishte aq afër sa dy tërmete të mëparshme, por ishte në afërsi të njëjtën.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]