Todor Kableshkov

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Todor Kableshkov

Todor Kableshkov (13 janar 1851 - 16 qershor 1876) ishte një revolucionar bullgar i shekullit të 19-të dhe një nga udhëheqësit e Kryengritjes së Prillit.

Lindur në Koprivshtitsa në një familje të pasur, ai studioi në qytetin e tij të lindjes dhe më pas në Plovdiv midis 1864 dhe 1867 dhe themeloi shoqërinë iluministe Zora në 1867. Ai e vazhdoi shkollimin në Shkollën e Mesme GalatasarayStamboll, por u detyrua të kthehej në Koprivshtitsa për shkak të sëmundjes. Ai punoi në Edirne si një operator telegraf në 1873 dhe ishte atëherë një mjeshtër stacioni pranë Pazardzhik, ku u angazhua në aktivitete kulturore dhe edukative.

Kableshkov u kthye në Koprvishtitsa në fillim të vitit 1876 dhe iu përkushtua veprës revolucionare. Ai u caktua kryetar i komitetit revolucionar vendor në Koprishtitsa dhe zëvendës-apostull i rrethit revolucionar të Panagjurishte . Ai qe i pari që shpalli Kryengritjen e Prillit në 20 Prill 1876 dhe është autori i Letrës së famshme të Përgjakshme për rrethin revolucionar të Panagjurishte. Kableshkov ishte kryetari i këshillit ushtarak në Koprivshtitsa dhe udhëhoqi një bandë së bashku me Panayot Volov, me të cilën ai shkoi rreth e rrotull fshatrave afër.

Pasi kryengritja u shtyp nga autoritetet osmane, Kableshkov iku në brendësi të Stara Planina me një grup të vogël. Ai u kap në afërsi të Troyanit dhe më pas u torturua në burgjet Loveç dhe Veliko Tarnovo. Todor Kableshkov përfundimisht kreu vetëvrasje në zyrën e policisë Gabrovo në moshën 25 vjeç. [1]

Todor Kableshkov mbahet mend si një nga revolucionarët më të guximshëm bullgarë. Shtëpia e tij në Koprivshtitsa tani është shndërruar në një muze dhe është ndërtuar një monument në vendin ku ai vendosi të fillojë rebelimin. [2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Perry, Duncan M. (1993). Stefan Stambolov and the Emergence of Modern Bulgaria, 1870-1895 (në bullgarisht). Duke University Press. fq. 31. ISBN 0-8223-1313-8.
  2. ^ Bousfield, Jonathan; Dan Richardson (2002). The Rough Guide to Bulgaria (në bullgarisht). Rough Guides. fq. 1858288827. ISBN 0-8223-1313-8.