Tokmok

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tokmok
Токмок
Qytet
noform
Pamje e një xhamie në Tokmok
Stema_figura
Stema e Tokmokut
Tokmak flag.svg
Flamuri i Tokmokut
Vendndodhja
Tokmok is located in Kirgistani
Tokmok
Tokmok

Koordinatat: 42°50′V 75°17′L / 42.833°V 75.283°L / 42.833; 75.283

Administrimi
Shteti Flamuri Kirgistani
Rajoni Rajoni Chuy
Kryetari i Bashkisë Anvarbek Omorkanov (që nga maji 2012)[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 41 km2
Lartësia 800-850 m (m.n.d.)
Popullsia 53,231[2] banorë (2009)
Të dhëna të tjera
Themelimi 13 maj 1864
Zona Kohore (UTC+6)
Prefiksi +996 (3138)
Faqja Zyrtare www.tokmok.org

Tokmok (Gjuha kirgize: Токмок, Tokmok; Rusisht: Токмак, Tokmak) është qytet në veri të Kirgizistanit, lindje të kryeqytetit Bishkek. Sipas vitit 2009, qyteti kishte popullsi prej 53,231 banorë.[2](sipas një statistike tjertër, "mbi 58,000"). Nga viti 2004 deri më 19 prill 2006, qyteti shërbeu si seli administrative e Rajonit Chuy. Në veri të qytetit është Lumi Chu që është në kufi me Kazakistanin.

Tokmok modern u themelua më 13 maj 1864 nga gjenerali rus Mikhail Chernyayev.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tokmok ka një klimë kontinentale të nxehtë dhe të thatë. Temperatura mesatare vjetore është 9.5 °C. Muaji më i ngrohtë është korriku me një temperaturë mesatare prej 23.3 °C dhe muaji më i ftohtë është janari me një temperaturë mesatare prej -5.3 °C. Reshjet mesatare vjetore janë 434.2 mm dhe kanë mesatarisht 108.3 ditë me reshje. Muaji më i vrenjtur është prilli me një mesatare prej 70 mm të reshjeve dhe muaji më i thatë është gushti me një mesatare prej 12.1 mm të reshjeve.[3]

Industria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prodhuesi i qelqit Interglass LLC është i bazuar në Tokmok. Fabrika e Tokmokut prodhon rreth 2.800 ton xham të lëngshëm në ditë dhe 600 ton qelqi prodhohet nga masa në ditë. Prodhimi vjetor është 200 000 ton. Aktualisht, lëndët e para për prodhimin e xhamit sigurohen kryesisht nga Rusia dhe Kazakistani.[4]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The head of Tokmak City Kenesh is elected". Central Election Commission. Marrë më 26 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "2009 population census of the Kyrgyz Republic: Chuy Region" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 gusht 2011. Marrë më 10 gusht 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Climate of Tokmok". Weatherbase.com. Marrë më 5 gusht 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Kyrgyzstan to Start a 2nd Flat Glass Production Line in Tokmok". The Gazette of Central Asia. Satrapia. 13 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)