Jump to content

Tom Sojer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tom Sawyer në Aventurat e Tom Sawyer (1876)

Tom Sawyer është personazh në romanin e Mark Twain Aventurat e Tom Sawyer (1876). Ai shfaqet në tre romane të tjerë nga Twain: Aventurat e Huckleberry Finn (1884), Tom Sawyer Abroad (1894) dhe Tom Sawyer, Detective (1896).

Sawyer gjithashtu shfaqet në të paktën tre vepra të papërfunduara të Twain, Huck and Tom Among the Indians, Schoolhouse Hill dhe Tom Sawyer's Conspiracy. Ndërsa të tre veprat e pambaruara u botuan pas vdekjes, vetëm Tom Sawyer's Conspiracy ka një komplot të plotë, pasi Twain braktisi dy veprat e tjera pasi mbaroi vetëm disa kapituj.

Emri i tij mund të ketë marrë nga një shef i lezetshëm dhe pompoz, i quajtur Tom Sawyer me të cilin Twain ishte njohur në San Francisco, Kaliforni, ndërsa Twain ishte i punësuar si reporter në San Francisco Call.[1][2] Tom Sawyer u potretizua nga shumë aktorë në shumë filma dhe seriale televizive.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Biography of Tom Sawyer - 1900" (në anglisht). Sfmuseum.net. 1996-09-01. Arkivuar nga origjinali më 18 dhjetor 2019. Marrë më 2012-07-24.
  2. ^ Robert Graysmith (tetor 2012). "The Adventures of the Real Tommy". Smithsonian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2020. Marrë më 1 tetor 2012.