Tomer Sisley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tomer Sisley
Tomer Sisley.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 14 gusht 1974 (44 vjet)
Vendlindja Berlini Perëndimor, Gjermania Perëndimore
Kombësia Francezë

Tomer Sisley (lindi më 14 gusht 1974) është aktor dhe humoristë francezë.

Jeta e hershme[redakto | përpunoni burim]

Prindërit e tij u lindën në Izrael, gjyshërit e tij u lindën në Lituani, Bjellorusi dhe Jemen. Familja e tij janë jehudë. Prindërit e tij u ndanë kur ai ishte pesë vjeç. Në moshën 9 vjet, Sisley la Berlinin për të jetuar me babain e tij në jug të Francës. Në moshën 12 vjet, Sisley dinte të flasë 4 gjuhë (gjermanisht, hebraisht, frëngjisht dhe anglisht). Babai i tij, Jozef, ishte shkencëtar në hulumtime dermatologjike.

Karriera[redakto | përpunoni burim]

Sisley ishte komediani i parë francezë që fitoi në festivalin komedian Just for Laughs në vitin 2003. Ai konsiderohet komediani i parë që futi stand-up të vërtetë në Francë, ku deri atëherë, një njeri i njohur shfaqet për të portretizuar kryesisht përshtypjet dhe skicat.

Në vitin 2011, Sisley pranoi të luaj në një film francezë Sleepless Night.

Largo Winch II, ai performoi një luftë prej aeroplanit pa pasur ndonjë parashutë. Ai praktioi Krav Maga për 5 vite, dhe poashtu bën Jujutsu dhe boks.

Filmografia[redakto | përpunoni burim]

Dublimi në frëngjisht[redakto | përpunoni burim]