Tommy McCulloch (portier)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tommy McCulloch
Të dhënat personale
Emri i plotëThomas McCulloch
Data e lindjes1934
Data e vdekjes2016
PozicioniPortier
Karriera në rini
Bridgeton Waverley
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1956–1957Dumbarton F.C.[1]1(0)
1957–1972Clyde F.C.[2]378(0)
1972–1973Hamilton Academical F.C.[3]12(0)
Gjithsej391(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Thomas "Tommy" McCulloch (1934-2016)[4][5] ishte futbollistë skocezë i cili luante si portier. Ai fitoi Kupën Skoceze 1957-58 në sezonin e tij të parë me klubin Clyde. Në vitin 2008, ai së bashku me lojtarët tjerë festuan 50 vjetorin e fitores së Kupës Skoceze 1957-1958.[6]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ McAllister, Jim (2002). The Sons of the Rock - The Official History of Dumbarton Football Club. Dumbarton: J&J Robertson Printers.
  2. ^ CLYDE : 1946/47 - 2007/08, Newcastle Fans.
  3. ^ HAMILTON ACADEMICAL : 1946/47 - 2007/08, Newcastle Fans.
  4. ^ Tommy McCulloch
  5. ^ "Tommy McCulloch". Clyde FC. 10 dhjetor 2016. Marrë më 10 dhjetor 2016.
  6. ^ Hutts është lojtarë i vitit Clyde FC - Retrieved 22 May 2008