Tomorrow X Together

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Nesër X Together ( Korean , Japanese ; Tomorrow by Together, i stilizuar TOMORROW X TOGETHER), i njohur zakonisht si TXT ( /ˈ t iː - ˈ ɛ k s - ˈ t iː / TEE-eks-tee ), është një grup djemsh korean-jugor i formuar nga Big Hit Music . Grupi përbëhet nga pesë anëtarë: Yeonjun, Soobin, Beomgyu, Taehyun dhe HueningKai. [1]

Ata kryen debute më 4 mars 2019 me shfaqjen e zgjeruar (EP) The Dream Chapter: Star . EP u shfaq dhe arriti kulmin në vendin e parë në tabelën e albumeve të Gaon dhe në tabelën e albumeve botërore të Billboard dhe hyri në <i id="mwIw">Billboard</i> 200 të SHBA në numrin 140, albumi debutues me më së shumti klasifikim nga çdo grup djemsh K-pop në atë kohë. Kënga e tij kryesore " Crown " debutoi në vendin e parë në tabelën e Billboard World Digital Songs dhe TXT kryesoi tabelën e artistëve në zhvillim të Billboard, duke i bërë ata grupin më të shpejtë K-pop që shfaqet në të parën dhe të dytin më të shpejtë për t'u shfaqur në këtë të fundit. .

Suksesi i hershëm reklamor i grupit u dha atyre disa çmime të artistëve të rinj, duke përfshirë Rookie of Year në Çmimet e 34-të Golden Disc dhe 2019 Melon Music Awards, Artisti i Ri i Vitit në Çmimet e 9-të Gaon Chart Music dhe Artisti më i Mirë i Ri Mashkull më 2019 Çmimet Mnet Aziatike të Muzikës .

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

TXT është një akronim për Tomorrow X Together. Në koreanisht, emri i grupit është 투모로우바이투게더 ( RR : Tumoroubaitugedeo ), [2] lexohet si "Nesër Së bashku" dhe perkthyer në Hangul ; ata nuk kanë një version të veçantë korean të emrit të tyre. Sipas faqes së tyre të internetit, emri i tyre i referohet pesë individëve që "bashkohen nën një ëndërr me shpresën për të ndërtuar një të nesërme më të mirë". [3]

Në intervistën e tyre të parë me Section TV të MBC, grupi deklaroi se ata preferojnë të përmenden me emrin e tyre të plotë në vend të inicialeve.

  1. ^ "TXT 투모로우바이투게더 official 'Naver' profile". Arkivuar nga origjinali më 23 shkurt 2020. Marrë më 25 prill 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kim, Ye-rang (24 janar 2018). "BTS 동생그룹 '투모로우바이투게더' 완전체 비주얼 보니…'형 못지 않은 아우'". Hankyung (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 25 shkurt 2019. Marrë më 25 janar 2018.
  3. ^ "About Tomorrow x Together". ibighit.com (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2019. Marrë më 21 tetor 2019.