Topacio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Topacio ishte një telenovelë nga Venezuela e vitit 1984 prodhuar nga Radio Caracas Televisión. Është një version i ri i telenovelës Esmeralda, e vitit 1970 telenovela prodhuar nga rivali i saj Venevisión me Lupita Ferrer, dhe më pas u bën (Esmeralda, nga Televisa1997 me leticia Calderon, dhe Esmeralda nga SBT2004.

Topacio u shkruajt nga Benilde Avila, Milagros del Valle, Ana Mercedes Escámez, dhe Delia Fiallo dhe drejtuar nga Luis Alberto Lamata dhe Luis Manzo. Kjo telenovelë pati 181 episode dhe u shpërnda nga RCTV International. U transmetua edhe në Meksiko nga Canal 5 në orën 20 në vitin 1985 dhe pastaj në gjithë Amerika Latine, Spanjë dhe vende tjera.

U transmetua me 1 mars 1984.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta kurrë nuk është e drejtpërdrejtë dhe ka shumë situata të cilat janë të kundërta për atë që ne mund të presim që normalisht. Topacio është vajza e fermerëve të pasur, por kur ata zbulojnë se ajo është e verbër , ato e refuzojnë atë. Në vend të kësaj e të qenit të ngritura në një jetë të pasurisë dhe ngushëllim ajo përballet me vështirësitë mizore se vetëm një jetim do të përballet me të varfër.

Perkondrazi me Topacion, eshte Jorge Luis. Ai është një jetim shumë dhe prindërit e tij ishin tepër të varfër. Megjithatë, përkundër këtij sfondi ai trashëgon një pasuri të madhe dhe përvojat e mira në jetë.

Por Topacio nuk është dënuar me një jetë të vështirësim për sfondin e saj kur është zbuluar ajo merr për trajtimin e saj verbëri dhe dhe rimerr shikimin. Pasi ajo është shëruar, prindërit e saj e pranonjne atë dhe ajo gjen shumë, se jeta mund të jetë shumë më e dobishme se ajo çka mendohet

Interpretojnë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kënga e Topacios është Que por qué te quiero, performuar nga Carlos Mata.