Grecia Colmenares

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Colmenares

Grecia Dolores Colmenares Mieussens, lindi më 7 dhjetor 1962Valencia, Venezuela. Mamaja e saj ishte me origjinë franceze Grecia Mieussens dhe i ati venezuelasve Lisandro Ernesto Colmenares, por u divorcuan në 1967. Ka katër vëllezër dhe një motër.

U arsimua në shkollën e Lisandro Ramírez. Në moshën 10 vjeçare ikën për të jetuar me tezen e saj në kryeqytet në Karakas.

Një ditë duke vizituar RCTV një producent e vështron atë dhe e merr në një rol në telenovelën "Angelica", dhe kështu në moshën 11 vjeç fillon jetën si aktore.

Telenovelat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

"Angelica (telenovele)" (1973)

"Ileana" (1977)

"Zoraida" (1977)

"Carolina" (1977)

"Tormento" (1979)

"Sangre Azul" (1979)

"Estefania" (1979)

"Elizabeth" (1980)

"Rosalinda (1981)

"Dias de Infamia" (1981)

"Marielena" (1981)

"Azucena" (1984)

"Topacio" (1984)

"Maria de Nadie" (1985–1986)

"Grecia" (1987)

"Pasiones" (1988)

"Rebelde" (1989)

"El Desprecio" (1989)

"Manuela" (1991)

"Primer Amor" (1993)

"Milagros" (1993)

"Amor Sagrado" (1996)

"Chiquititas" (1999)

"Vidas Prestadas" (2000)

"Artevete" (2000)

"La Duda" (2002)

"Ladron De Corazones" (2003)

"Anita, No To Rajes" (2004)

External links[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]