Tortosa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tortosa
Komunë
noform
Stema_figuraBandera de Tortosa.svg
Vendndodhja
Tortosa is located in Spanjë
Tortosa
Tortosa

Koordinatat: 40°48′46″V 0°31′24″L / 40.81278°V 0.52333°L / 40.81278; 0.52333

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Katalonia
Provinca Tarragona
Qarku Baix Ebre
Kryetari i Bashkisë Ferran Bel i Accensi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 218.45 km2
Lartësia 12 m (m.n.d.)
Popullsia 33932 banorë
Të dhëna të tjera
Vendasit Tortosí, tortosina
Zona Kohore UTC+1
Koordinatat 40° 48′ 46″ Veri

0° 31′ 24″ Lindje


Tortosa është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Baix Ebre, të provincës Tarragona, në Katalonia. Tortosa ka 33932 banorë (2014), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 218.45 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tortosa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale