Toto

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Toto
Toto.jpg
Të dhëna
PrejardhjaFlag of the United States.svg Los Angeles, Kaliforni, Shtetet e Bashkuara
ZhanretRock, pop rock, hard rock, progressive rock, jazz fusion
Vitet aktive1977 - 2008, 2010 - prezent
Shtëpitë diskografikeSony BMG, Columbia Records, Frontier Records, Toto Recordings Inc.
Faqja zyrtarewww.totoofficial.com
AnëtarëtSteve Lukather
David Paich
Steve Porcaro
Joseph Williams
Keith Carlock
Ish-anëtarëtJeff Porcaro
Bobby Kimball
David Hungate
Mike Porcaro
Fergie Frederiksen
Jean-Michel Byron
Simon Phillips
Greg Phillinganes

Toto është një rock bend amerikan i themeluar në vitin 1977 nga disa nga session muzikantët më të njohur të asaj kohe. Bendi arriti sukses të madh në vitet e '80-ta, duke filluar me debut albumin e titulluar sipas emrit të bendit (1978), i cili menjëherë e solli bendit në skenën e rock-ut të rrymës qëndrore. Duke vazhduar me albumin e suksesshëm të vitit 1982 Toto IV, Toto u bënë një ndër grupet më të shitura të kohës së tyre. Ata gjithashtu kompozuan muzikë për filmin Dune. Edhe pse fama e tyre në Shtetet e Bashkuara filloi të binte në vitet e '90-ta dhe '00-ta, ata vazhduan të bënin turne nëpër stadiume, klube dhe teatro në të gjithë botën. Toto janë të njohur për aftësitë teknike të instrumentalistave, si dhe për stilin muzikor që kombinon elementet e zhanreve pop, rock, soul, funk, progressive rock, hard rock, R&B, dhe jazz, duke i joshur kështu edhe muzicientët e edhe dëgjuesit e zakonshëm njëkohësisht. Bendi ka lansuar 17 albume dhe ka shitur më shumë se 30 milion albume.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albumet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]