Trangulli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Trangulli/Kastraveci
ARS cucumber.jpg
Cucumbers grow on vines
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Plantae
Division: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Rendi: Cucurbitales
Familja: Cucurbitaceae
Gjenia: Cucumis
Speciet: C. sativus
Emri binomial
Cucumis sativus

Trangulli është një bimë barishtore njëvjeçare që kultivohet nga njeriu, e cila përdoret për ushqim nga bota. Ka shumë lloje të ndryshme që rriten në shumë vise të botës. Origjina e tij nuk dihet saktësisht por mendohet se rrjedh nga India veriore ku kultivohej qysh para 4000 vjetësh. Nga veriu të Shqipëris I thirret Kastravec. Kjo dhoj barime hin në familjen Cucumis të cili hin dhë Shalqiri. Nga Lindje të Mesme rritet një dhoj barime me emrin "Armenian Cucumber" Trangulli I Armenis të cili pas shije njisoj dhë hin në familjen Cucumis.


P biology blue.pngKy artikull nga biologjia është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.