Trans Adriatic Pipeline

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Kursi i Trans Adriatic Pipeline

Trans Adriatic Pipeline (TAP) është një projekt i një gazsjellësi rreth 520 kilometër të gjatë, që paramendon ta lidhë Greqinë ndërmjet Shqipërisë nën Detin Adriatik me Italinë Jugore. Synimi është transporti i gazit natyror nga rajoni i Kaspikut ndërmjet TurqisëEvropën Perëndimore. Kapaciteti i transportit është llogaritur në dhjetë deri 20 miliardë metra kubi gaz natyror në vjet. Për garantimin e shpërndarjes të gazit projekt paramendon edhe një magazinim të gazit në Shqipëri.[1] Me TAP-in konkurron gazsjellësi Nabucco për burimet të gazit natyror në Azerbajxhan.

Ndërmarrja[redakto | redakto tekstin burimor]

Në projektin janë përfshirë Elektrizitätsgesellschaft Laufenburg (EGL) nga Zvicra dhe Statoil nga Norvegjia me nga 42,5 për qind dhe E.ON Ruhrgas nga Gjermania me 15 për qind.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Në vitin 2003, filloi studimi për fizibilitetin dhe në mars të vitit 2006 ajo u mbarua nga dega e Axpo Holding EGL. Realizueshmëria teknike, ekonomike sidhe ekologjike u konfirmuan aty.

Në mars të vitit 2007, planifikimet themelore u përfunduan, ndër të tjera hetimi i shtratit të detit sidhe studimet paraprake për pajtueshmërinë. Në vitin 2008, TAP-i filloi me planifikimet të detajuar.

Konsorciumi azerbaixhan Shah Deniz njoftoi në shkurt të vitit 2012, se e preferon TAP-in për rrugën në Itali.

Në shtator të vitit 2012, Shqipëria, Greqia dhe Italia nënshkruan një memorandum mirëkuptimi, për të siguruar mbështetjen politike mbi projektin. Komisioneri i Bashkimit Evropian për energjinë, Günther Oettinger, e mirëpriti vendimin.[2][3]

Lidhje web[redakto | redakto tekstin burimor]

Fusnota[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ E.ON beteiligt sich an Trans Adriatic Pipeline Projekt (gjermanisht). Verivox.de (20 Maj 2010). Vizituar në 16 tetor 2012.
  2. ^ Projektplan (gjermanisht). Trans-adriatic-pipeline.com. Vizituar në 16 tetor 2012.
  3. ^ Besar Likmeta (2 tetor 2012): Albania, Greece and Italy Reach Pipeline Agreement (anglisht). Balkan Insight. Vizituar në 16 tetor 2012.