Transmetimi (telekomunikacion)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Antena përdoret për transmetimin e radio sinjaleve

Transmetimi (në telekomunikacion) është procesi i dërgimit, përhapja dhe marrjen e një sinjali analog ose dixhital me informacion prej një pikë ne një pikë tjetër fizike, ose prej një pikë në më shumë pika, ose wired, fibër optik ose wireless [1]. Teknologjia dhe skema e transmetimit zakonisht referohet për protokolet e shtresës fizike siç janë modulimi, demodulimi, kodimi i linjës, korrigjimi, kontrolli i gabimeve, sinkronizimi i bit-ëve dhe multiplexing.

Transmetimi i mesazhit dixhital, ose një sinjali të dixhitalizuar analog, njihet si transmetimi i të dhënave ose komunikimi dixhital.

Një transmetim është dërgimi i një sinjali me kohëzgjatje të caktuar, për shembull një bllok ose një paketë e të dhënave, ose një thirrje telefonike, gjitashtu dërgimi i email-it.

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lane, Beth. "What is Mass Media?". Suite 101. {{cite web}}: |access-date= ka nevojë për |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh |url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)