Traverse City, Michigan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Traverse City, Michigan
Anglisht : City of Traverse City
qytet
Vendndodhja
Traverse City, Michigan is located in SHBA
Traverse City, Michigan
Traverse City, Michigan

Koordinatat: 44°46′5″V 85°37′20″P / 44.76806°V 85.62222°P / 44.76806; -85.62222

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Michigan
Qarku Grand Traverse, Leelanau
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 22.43 km2
 •  tokësore 21.57 km2
 •  ujore 0.85 km2
Lartësia 191 m (m.n.d.)
Popullsia 14674 banorë (2010)
 •  aglomerati 144,411 (US: 7th micro) banorë
Dendësia 680.2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1891
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Prefiksi 231
Koordinatat 44° 46′ 5″ Veri

85° 37′ 20″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.traversecitymi.gov

Traverse City, Michigan (City of Traverse City) është një qytet në qarkun Grand Traverse, Leelanaushtetit federal Michigan, SHBA. Në Traverse City, Michigan jetojnë 14674 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 680.2 banor/km2 (1761.6 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 22.43 km2 (8.66 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 191 m (626 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Traverse City, Michigan – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale