Travis Scott

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Jacques Berman Webster II (i lindur më 30 prill 1992), njohur me emrin artistik "Travis Scott" (më parë stilizuar si Travi$ Scott) është një reper,këngëtar,tekstshkrues si dhe producent amerikan.Në vitin 2012 ai nënshkroi kontratë me studion e njohur amerikane "Epic Records",ku në nëntor të vitit të njëjtë ai nënshkroi kontratë me studion muzikore të Kanye West, "GOOD Music",ku shkroi dhe prodhoi disa këngë për Kanye West dhe artistë tjerë siq janë Rihanna,Jay Z,Big Sean,John Legend,Drake,Migos etj. Projekti i parë i Travis Scott-it ka qenë mixtape Owl Pharaoh e cila u lansua më 2013.Kënga Upper Echelon nga ky projekt u vlerësua më së miri.Pas këtij mixtape-i "Scott" lansoi projektin e tij të dytë me emrin Days Before Rodeo ne gusht te 2014, ku kishte bashkpunime me artistë tjerë të njohur amerikan siq janë Young Thug,Rich Homie Quan,Migos,Big Sean,T.I. etj.Nga ky mixtape kënga "Mamacita" mori vëmendjen më të lartë. Albumi i tij i parë u lansua më 2015 i quajtur "Rodeo". Ky album u vlersua pozitivisht nga kritikët, ai poashtu u çertifikua "Platinum" për shkak se shiti 1.000.000 kopje (100.000 kopje fizike). Kenga "Antidote" cilësohet si më e njohura nga albumi pasi që ka shitur 4.000.000 kopje në SHBA,si dhe zuri vëndin e 16-të në "US Billboard Hot 10".Albumi i tij i dytë "Birds in the Trap Sing McKnight" u bë albumi i tij i parë qe zë pozitën e parë në "Billboard Hot 200". Në këtë album "Travis-i" bashkpunoi me këngëtarë të njohur si The Weeknd, Andre 3000, Kid Cudi, Nav, 21 Savage, Bryson Tiller dhe me artistin e shumënjohur Kendrick Lamar në këngën "Goosebumps", e cila zuri vëndin e parë në "Billboard" si dhe shiti mbi 5.000.000 kopje në SHBA dhe mbi 1.200.000 kopje ne pjesen tjeter te botës. Në vitin 2017 ai bashkpunoi me Quavo-në per mixtape-in Huncho Jack,Jack Huncho. Dhe në vitin 2018 ai lansoi albumin e shumëpritur ASTROWORLD i cili u vlerësua shumë mirë, ky album zuri vëndin e parë në 12 lista të shteteve të ndryshme dhe zuri Top 100 ne 70 lista tjera. Albumi shiti 3.000.000 kopje në SHBA dhe mbi 1.000.000 në shtete tjera. Kenga "SICKO MODE" e bashkpunuar me reperin Drake shiti 7.000.000 kopje në SHBA dhe mbi 2.000.000 ne pjesën tjetër te botës. Kënga ka poashtu mbi 1.000.000.000 luajtje në Spotify.

Travis Scott më 2019