Tritoni (mitologji)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shatërvani i Tritonit (1642–3), nga Gianlorenzo Bernini, Romë.

Tritoni (greqisht: Trítōn) është një zot grek i detit, djali i Poseidonit dhe Amfitritit, përkatësisht perëndi dhe perëndeshë e detit. Tritoni jetonte me prindërit e tij në një pallat të artë në fund të detit. Më vonë ai shpesh përshkruhet si me një guaskë kërpudhash që do t'i frynte si një bori.

Tritoni zakonisht përfaqësohet si një merman, me pjesën e sipërme të trupit të një njeriu dhe trupin e poshtëm të bishtit të një peshku. Në njëfarë kohe gjatë epokës greke dhe romake, Triton(s) u bë një term i përgjithshëm për një merman (mermen) në art dhe letërsi. Në literaturën angleze, Triton portretizohet si lajmëtar ose lajmëtar i perëndisë Poseidon.

Tritoni i liqenit Tritonis i Libisë së lashtë është një figurë mitike me emër që u shfaq dhe ndihmoi argonautët. Për më tepër, sipas Apollonius Rodius, ai u martua me Oqeanidin e rajonit në fjalë, Libinë.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]