Neptuni (mitologji)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një velifikan i Neptunit në qerren e tij triumfale të tërhequr nga kali i detit nga mesi i shekullit të 3-të pas Krishtit - Muzeu Arkeologjik Sousse.

Neptuni (latinisht: Neptūnus) është perëndia romake e ujërave të ëmbla dhe detit në fenë romake.[1] Ai është homologu i perëndisë greke Poseidonit.[2] Në traditën e frymëzuar nga grekët, ai është një vëlla i Jupiterit dhe Plutonit; vëllezërit kryesojnë mbretëritë e qiellit, botën tokësore (përfshirë botën e nëndheshme) dhe detet.[3] Salacia është gruaja e tij.

Përshkrimet e Neptunit në mozaikët romakë, veçanërisht ato në Afrikën e Veriut, u ndikuan nga konventat helenistike.[4] Ai ka të ngjarë të lidhej me burimet e ujërave të ëmbla para detit.[5] Ashtu si Poseidoni, ai gjithashtu adhurohej nga romakët si zot i kuajve, si Neptunus equestris (patron i garave me kuaj).[6][7]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ J. Toutain, Les cultes païens de l'Empire romain, vol. I (1905:378) securely identified Italic Neptune as a saltwater sources as well as the sea.
 2. ^ Larousse Desk Reference Encyclopedia, The Book People, Haydock, 1995, p. 215.
 3. ^ About the relationship of the lord of our earthly world with water(s) Bloch, p. 342-346, gives the following explanations:
  1. Poseidon is originally conceived as a chthonic god, lord and husband of the Earth (for the etymolog gearoid γαιήοχος, he who possesses the Earth, εννοσίδας he who makes the Earth quake) with an equine form. He mates with Demeter under this form in the Arcadian myth from Thelpusa, they beget the racing horse Areion and the unnamed daughter of those mysteries (story in Pausanias VIII 25, 3).
  2. Poseidon hippios (horse) is the god of Earth and as springs come from beneath the earth, this is also a metaphora (or better a figure) of the origin of life on Earth; the horse is universally considered as having a psychopompous character and Poseidon is known as tamer of horses (damaios) and father of Pegasus who with its hoof can open up a spring.
  3. Poseidon is the god worshipped in the main temple of the Isle of Atlantis in the myth narrated by Plato in the dialogues Timaeus and Critias; there was also a hippodrome nearby.
  4. The island was swallowed up by an earthquake caused by Poseidon himself. This factor would connect the power over earth and that over waters. The Greek had a memory of the explosion of the Island of Santorini and of the seaquake it provoked as well as other consequences affecting climate.
 4. ^ Alain Cadotte, "Neptune Africain", Phoenix 56. 3/4 (Autumn/Winter 2002:330-347) detected syncretic traces of a Libyan/Punic agrarian god of fresh water sources, with the epithet Frugifer, "fruit-bearer"; Cadotte enumerated (p.332) some north African Roman mosaics of the fully characteristic Triumph of Neptune, whether riding in his chariot or mounted directly on albino dolphins.
 5. ^ Dumézil, La religion romaine archaïque, 381, Paris, 1966.
 6. ^ Compare Epona.
 7. ^ "Neptune, Prado Museum, Madrid". Spain is culture. Ministry of Culture and Sport. Arkivuar nga origjinali më 17 tetor 2023. Marrë më 2021-12-20. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)