Tsai Ing-wen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tsai Ing-wen
Presidente e Republikës së Kinës
Titullar
Në detyrë
20 Maj 2016
KryeministriLin Chuan
Lai Ching-te
Su Tseng-chang
ZëvendëspresidentiChen Chien-jen
Lai Ching-te (i zgjedhur)
Paraprirë ngaMa Ying-jeou
Të dhëna vetjake
Partia politikePavarur (para 2004)
Partia Demokratike Progresive (2004–prezent)

Tsai Ing-wen ( Pe̍h--e-jī : Chhòa Eng-bûn; e lindur më 31 gusht 1956) është një politikane dhe profesore tajvaneze që është duke shërbyer si presidente e Republikës së Kinës, i njohur zakonisht si Tajvani, që nga 20 maj 2016. Gruaja e parë që u zgjodh në zyrë, Tsai është presidentja e shtatë e Republikës së Kinës sipas kushtetutës së vitit 1947 dhe presidentja e dytë nga Partia Demokratike Progresive (DPP); pjesë e Pan-Koalicionit të Gjelbër të Tajvanit. Ajo është gjithashtu presidentja e parë që ka preardhje Hakka dhe aborigine (një çerek Paiwan nga gjyshja), [1] presidentja e parë e pamartuar, e para që nuk ka mbajtur kurrë një post ekzekutiv si e zgjedhur para presidencës dhe e para që është zgjedhur në mënyrë popullore pa shërbyer më parë si Kryetar i Komunës së Taipeit ( Lee Teng-hui, Chen Shui-bian dhe Ma Ying-jeou të gjithë kanë shërbyer si Kryetar të Taipeit). Ajo ishte kandidatja e Partisë Demokratike Progresive në zgjedhjet presidenciale 2012 dhe 2016 . Tsai më parë ka shërbyer kryetare partie nga viti 2008 deri në 2012, dhe nga 2014 në 2018. Ajo u rizgjodh për një mandat të dytë më 11 janar 2020 pasi doli fitimtar në zgjedhjet presidenciale.[2][3][4]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngritja në politikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetare e PDP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozitat politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Familja dhe jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ministry of Foreign Affairs brochures MOFA-EN-FO-105-011-I-1 (also appearing in Taiwan Review, May/June 2016) and −004-I-1.
  2. ^ "Taiwan opposition candidate admits defeat in presidential election". Reuters (në anglisht). 11 janar 2020. Marrë më 11 janar 2020.
  3. ^ "Taiwan's Tsai wins second presidential term" (në anglishte britanike). 11 janar 2020. Marrë më 11 janar 2020.
  4. ^ Kuo, Lily (11 janar 2020). "Taiwan re-elects Tsai Ing-Wen as president in clear message to China". The Guardian (në anglishte britanike). ISSN 0261-3077. Marrë më 11 janar 2020.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]