Tuncay Özilhan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tuncay Özilhan (lindi më 9 korrik 1947) është një bisnezmen dhe miliarder turk.[1] Ai është kryetari aktual i bordit të Holdingut Anadolu, gjithashtu është president i klubit basketbollistik Anadolu Efes. Özilhan u bë presidenti i 11-të i TÜSİAD si rezultat i asamblesë së zakonshme të përgjithshme të mbajtur më 18 janar 2001.[2] Pas tre vjetësh në këtë pozicion, ai e transferoi pozitën e tij te Ömer Sabancı më 22 janar 2004.[3]

Ai është i martuar me Emine Özilhan me të cilën ka tre fëmijë.[4]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Tuncay Ozilhan". The World's Richest People. Marrë më 30 shtator 2012.
  2. ^ "TÜSİAD'ın yeni başkanı Tuncay Özilhan". hurriyet.com.tr. 18 janar 2001. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2015. Marrë më 4 shkurt 2015.
  3. ^ "TÜSİAD'a 'torun' başkan". hurriyet.com.tr. 21 janar 2004. Arkivuar nga origjinali më 4 shkurt 2015. Marrë më 4 shkurt 2015.
  4. ^ "Yönetim Kurulu". anadolugrubu.com.tr. Arkivuar nga origjinali më 29 prill 2016. Marrë më 4 shkurt 2015.