Tuncay Mataracı

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tuncay Mataracı (lindi më 2 shkurt 1935) është politikan dhe ish-ministër turk.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tuncay Mataracı hyri në politikë dhe u zgjodh deputet i Provincës Rize nga Partia e Drejtësisëzgjedhjet e përgjithshme të vitit 1977.[1] Me formimin e një kabineti të koalicionit nga Bülent Ecevit, ai u emërua Ministër i Doganave dhe Monopoleve në qeverinë e 42-të, më 5 janar 1978.[2][3]

Ai ishte gjithashtu përgjegjës për monopolin shtetëror të tregtisë së çajit në Turqi dhe i aftë në përpunimin e çajit nga ish-punësimi i tij, Mataracı ndryshoi politikën e mbledhjes së gjetheve të çajit, e cila u zbatua në mënyrë rigoroze.[3] Zgjedhja e gjetheve të çajit lejohej të bëhej vetëm me dorë në Turqi, në mënyrë që të arrihet një produkt me cilësi të mirë çaji.[3][4] Sidoqoftë, marrja e duarve nuk lejoi fitim të arsyeshëm për mbjellësit e çajit në Rize për shkak të kostove të larta të punës.[3] Mataracı hoqi ndalimin e marrjes së gjetheve të çajit me mjet, dhe kjo u prit shumë në qytetin e tij të lindjes.[3][5]

Më 12 nëntor 1979 kabineti u shpërbë dhe mandati i Mataracı si ministër mbaroi.[2]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "1977 Genel Seçimleri - 16. Dönem Rize İli Milletvekilleri" (në turqisht). Konrad. Marrë më 2014-02-20. 
  2. ^ a b "42. Hükümet Kabine Üyeleri" (në turqisht). T.C. Başbakanlık. Marrë më 2014-02-20. 
  3. ^ a b c d e "Tuncay Mataracı Kimdir?". Rizedeyiz (në turqisht). 2012-03-26. Marrë më 2014-02-13. 
  4. ^ "Tea producing process". Ceylon Black Tea. Arkivuar nga origjinali më 2009-02-18. Marrë më 2014-02-13. 
  5. ^ LUO, Yao-ping; TANG, Meng; CAI, Wei-zhi; WEN, Dong-hua; WEN, Zheng-jun (January 2008), "Study on the Optimum Machine-plucking Period for High Quality Tea", Journal of Tea Science