Jump to content

Tuneli i ngushticës së Sicilisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ngushtica e Siçilisë

Tuneli i ngushticës së Sicilisë është një megprojekt i propozuar për të lidhur Siçilinë dhe Tunizinë. Distanca midis vijave bregdetare është rreth 155 kilometres (96 mi) gjë që do të arrihej nga pesë tunele të ndërtuara midis katër ishujve artificialë të ndërmjetëm të cilët do të ndërtoheshin me materialin e gërmuar. Një studim paraprak u promovua nga Instituti ENEA. [1]

Lidhjet nëpërmes ngushticës së Siçilisë, që nga viti 2011, janë me tragete makinash dhe udhëtime ajrore. Ka tragete Palermo – Tunis (3 vajtje-ardhje në javë), Trapani – Tunis (1 vajtje-ardhje në javë), Civitavecchia – Tunis (2 në javë), Genova – Tunis dhe Marsejë – Tunis. [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 5 mars 2016. Marrë më 19 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja).
  2. ^ "Ferries Guide 2011: TUNISIA". Marrë më 4 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)