Turgut Özal Education Company

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kompania arsimore Turgut Ozal (Turgut Özal Education Company ose TOEC) është një kompani arsimore që operon Kolegjet Turke në Shqiperi.Që nga viti 2007, me hapjen e Universitetit Epoka kompania ofron arsim në të gjitha ciklet.

Kompania ka synim të ofrojë arsim të pergjithshëm, veçanërisht në shkencat ekzakte, pa dallim race, besimi, gjinie, krahine apo kombësie.[1] Kolegjet e operuara nga TOEC janë:

  • Kolegji Turgut Ozal, Tiranë (Qyteti i Nxënësve)
  • Kolegji Turgut Ozal, Durrës (Autostradë)
  • Memorial International School, Tiranë (Zogu i Zi)

Nje kompani simotër, me të njëjtën strukturë, financim, dhe mision, është Fondacioni Arsimor Gulistan.

Ish nxënësit e këtyre shkollave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këto shkolla kanë lanësuar një numër të madh të nxënësve të suksesshëm. Matematikanët Gjergji Zaimi dhe Keler Marku, autorët e Teorema Zaimi-Marku vijnë nga gjimnazi Turgut Ozal. Erjona Topalli, përfaqësuese tjetër e Shqipërisë në Olimpiadën Botërore të Matematikës, tani studente në M.I.T., fakultetin më prestigjoz në botë ishte nxënëse e Kolegjit të Vajzave „Mehmet Akif", pohon: „nuk besoj se është rastësi fakti që në Olimpiadën Botërore të Matematikës që u mbajt në Kazakistan në vitin 2010, tre nga katër nxënësit që përfaqësonin Shqipërinë ishin nxënës nga kolegjet turke në vend". [2]Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 3 janar 2014. Marrë më 23 shkurt 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ Erjona Topalli, shqiptarja e vetme në “Massachusetts Institute of Technology”; Gazeta Shqip; http://www.gazeta-shqip.com/sociale/8caaca213bec8acb654b0dce65e8dbe7.html[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]