Jump to content

Universiteti Epoka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Epoka University
Universiteti Epoka
Latin: Tempus
MotojaEpoka e Re e Arsimimit
LlojiPrivat. Nivele studimi: Baçelor, Master, Doktoraturë
Themelimi2007
NdihmaNuk dihet.
RektoriProf. Dr. Remzi Altin
Stafi akademik
50
Studentë1000 (max. i pritshëm 2000)
Undergraduates800
Pasdiplomike200
Location,
KampusiRinas
Colorsbardh'e blu
AffiliationsBalkan Universities Network
Faqja zyrtarewww.epoka.edu.al

Universiteti Epoka është universitet privat i hapur në vitin 2007 në Tiranë dhe akredituar ne vitin 2011.[1] Ka të dhëna që universiteti është pjesë e lëvizjes Gülen (Gylen),[2] që është aktive në Shqipëri që prej vitit 1992, dhe operon një numër shkollash (Kolegjet Turke) nepërmjet kompanisë Turgut Özal Education Company.[3]

Universiteti Epoka ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi (memo) me universitete në vende të ndryshme. Në Shqipëri operon në bashkëpunim me Universitetin Bedër, të themeluar nga Komuniteti Mysliman i Shqipërisë.[4][5] Rektori aktual i Universitetit Bedër, Dr. Ferdinand Gjana, ka qenë më parë zv. rektor i Universitetit Epoka.[6]

Epoka ështe universiteti me faqe Interneti më të mirë në Shqipëri.[7]

Universiteti Epoka ka dy fakultete, Fakultetin e Arkitektures dhe Inxhinierise dhe Fakultetin e Ekonomise dhe Shkencave Administrative, dhe tete departamente akademike, si dhe dy qendra kerkimore.[8][9]

Shumica e stafit akademik dhe administrates drejtuese vjen nga Turqia, ka studiar ne shkollat e lëvizjes Gülen (Kolegjet Turke), dhe aderon në këtë lëvizje. Nje pjese e vogel e pedagogeve jane jo-myslimanë, vijne nga vende te tjera vec Turqisë, dhe jane te arsimuar ne Perendim.[10]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Agjensia e Akreditimit". Arkivuar nga origjinali më 11 gusht 2009. Marrë më 1 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kerem Öktem, "New Islamic actors after the Wahhabi intermezzo: Turkey’s return to the Muslim Balkans" Arkivuar 15 gusht 2013 tek Wayback Machine, European Studies Centre, University of Oxford, December 2010
  3. ^ "Turgut Özal Education Company Faqja Zyrtare". Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2012. Marrë më 26 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Nenshkrimi i marreveshjes se bashkepunimit ne faqen e Universitetit Epoka
  5. ^ Nenshkrimi i marreveshjes se bashkepunimit ne faqen e Universitetit Beder[lidhje e vdekur]
  6. ^ "CV-ja e Rektorit të Universitetit Bedër". Arkivuar nga origjinali më 29 korrik 2014. Marrë më 14 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Renditja Web e universiteteve ne botë". Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2012. Marrë më 13 dhjetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ EUCES faqe interneti
  9. ^ ECTRC faqe interneti[lidhje e vdekur][lidhje e vdekur]
  10. ^ CV-të e pedagogeve sipas departamentit