Twice (grupi muzikorë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Twice
Twice më 2022 Nga e majta në të djathtë: Tzuyu, Nayeon, Jihyo, Dahyun, Momo, Sana, Jeongyeon, Mina dhe Chaeyoung
Twice më 2022
Nga e majta në të djathtë: Tzuyu, Nayeon, Jihyo, Dahyun, Momo, Sana, Jeongyeon, Mina dhe Chaeyoung
Background information
OrigjinaSeul, Korea e Jugut
Zhanret
Vitet aktik2015-prezent
Labeli
Antar/ët
Websitetwice.jype.com

Twice është grup muzikor i vajzave koreane e formuar nga JYP Entertainment. Grupi përbën nëntë anëtar: Nayeon, Jeongyeon, Momo, Sana, Jihyo, Mina, Dahyun, Chaeyoung, dhe Tzuyu. Grupi u formua nën programin televiziv Sixteen (2015) dhe debutoi më 20 tetor 2015, me shfaqjen e zgjeruar (EP) The Story Begins.

Twice fituan famë në vend më 2016 me këngën e tyre "Cheer Up", e cila u rendit në vendin e parë në Gaon Digital Chart, u bë kënga më e mirë e vitit dhe fitoi "Kënga e vitit" në Melon Music Awards dhe Mnet Asian Music Awards. Kënga e tyre e radhës, "TT", nga EP e tyre e tretë Twicecoaster: Lane 1, kryesoi listat e Gaon për katër javë rresht. EP ishte albumi më i shitur i grupeve koreane të vajzave të vitit 2016. Brenda 19 muajve pas debutimit, Twice kishte shitur tashmë mbi 1.2 milionë njësi nga katër EP-të e tyre dhe albumi special. Që nga dhjetori 2020, grupi ka shitur mbi 10 milionë albume kumulative në Korenë e Jugut dhe Japoni, duke u bërë grupi më i shitur i vajzave K-Pop të të gjitha kohërave.[1]

Grupi debutoi në Japoni më 28 qershor 2017, nën drejtimin e Warner Music Japan, me publikimin e një albumi përmbledhës të titulluar #Twice.[2]. Albumi u rendit në vendin e dytë në Oricon Albums Chart me shitjet më të larta të albumeve të javës së parë nga një artist K-pop në Japoni në dy vjet. Ajo u pasua nga publikimi i tekjes maxi së parë japoneze të Twice të titulluar "One More Time" në tetor. Twice u bë grupi i parë i vajzave koreane që fitoi një certifikatë platini nga Recording Industry Association of Japan (RIAJ) si për një album ashtu edhe për tekje CD në të njëjtin vit. Twice u renditën i treti në kategorinë e Artistëve më të mirë të Renditjeve të fundvitit 2017 të Billboard Japan dhe në vitin 2019, ato u bënë grupi i parë i vajzave koreane që nisi një turne japonez me kube.

Twice është akti i parë femër korean që kryeson njëkohësisht si listat e World AlbumsBillboard dhe World Digital Song Sales me publikimin e albumit të tyre të parë në studio Twicetagram dhe këngës kryesore "Likey" më 2017. Me publikimin e këngës së tyre "Feel Special" më 2019, Twice u bë akti i tretë femër korean që futet në Canadian Hot 100. Pas nënshkrimit me Republic Records për promovimet amerikane si pjesë e një partneriteti me JYP Entertainment, grupi ka hyrë në Billboard 200 amerikane me More & More dhe Eyes Wide Open më 2020 dhe Taste of Love and Formula of Love: O+T=<3 më 2021. Kënga e tyre e parë zyrtare në gjuhën angleze, ""The Feels"", u bë kënga e tyre e parë që hyri në Billboard Hot 100 në SHBA dhe UK Singles Chart, duke arritur kulmin në pozicionet e 83-të dhe të 80-të të tabelave, respektivisht. Ata janë quajtur "Grupi i Vajzave të Kombit" të radhës dhe koreografia e tyre e pikës—përfshirë "Cheer Up" (2016), "TT" (2016), "Signal" (2017), dhe "What Is Love?" (2018)-u bënë çmenduri kërcimi dhe meme virale të imituara nga shumë të famshëm.

Anëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • The Story Begins (2015)
 • Page Two (2016)
 • Twicecoaster: Lane 1 (2016)
 • Twicecoaster: Lane 2 (2017)
 • Signal (2017)
  1. TWICE (2017)
 • One More Time (2017)
 • Twicetagram (2017)
 • Merry & Happy (2017)
 • Candy Pop (2018)
 • What Is Love? (2018)
 • Wake Me Up (2018)
 • I Want You Back (2018)
 • Summer Nights (2018)
 • BDZ (2018)
 • Stay By My Side (2018)
 • Yes or Yes (2018)
 • The Year Of "YES" (2018)
 • BDZ -Repackage-(2019)
  1. TWICE2 (2019)
 • Fancy You (2019)
 • Happy Happy (2019)
 • Breakthrough (2019)
 • Feel Special (2019)
 • &Twice (2019)
 • &Twice -Repackage- (2020)
 • More & More (2020)
 • Fanfare (2020)
 • More & More (English ver.)
  1. Twice3 (2020)
 • Eyes Wide Open (2020)
 • Better (2020)
 • I Can't Stop Me (English ver.) (2020)
 • Cry For Me (2020)
 • Kura Kura (2021)
 • Taste Of Love (2021)
 • Perfect World (2021)
 • The Feels (2021)
 • Formula Of Love: O+T=<3 (2021)
 • Doughnut (2021)

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Reality shows

 • Sixteen (Mnet)
 • Twice TV, TV2, TV3, TV4, TV4 Roommates, Special (Naver TV Cast, Naver V Live)
 • Twice's Private Life (Mnet)
 • Twice TV Begins (Naver V Live)
 • Beautiful Twice (Naver V Live+)
 • Twice TV School Meal Club's Great Adventure (Naver V Live)
 • Cheerful Twice (Naver V Live+)
 • Twice TV Melody Project (Naver V Live)
 • Twice – Lost: Time (JTBC, Naver V Live)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Kim, Ye-na (7 janar 2022). "BTS '버터' 지난해 300만장 팔려…6년 연속 앨범차트 정상" [BTS' 'Butter' sold 3 million copies last year... Top album chart for 6 years in a row] (në koreanisht). Yunhap News. Marrë më 8 janar 2022 – nëpërmjet Naver.
 2. ^ "Twice" (në anglisht). Warner Music Japan. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2019. Marrë më 23 qershor 2018.
 3. ^ a b c d e f g h i Kat Moon (20 shtator 2019). "Everything to Know About K-Pop Group Twice". Time (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2021. Marrë më 1 mars 2021.
 4. ^ a b c d e f g h i Hanna Tamondong (18 tetor 2020). "Everything You Need To Know About The Members of the K-Pop Girl Group, Twice". Cosmopolitan Philippines (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 19 maj 2021. Marrë më 1 mars 2021.