UBS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
UBS AG
Lloji Aktiengesellschaft (AG)
Kompani publike
Shkurtimi SIXUBSN NYSEUBS
Industria Banking
Shërbime financiare
Paraardhës Union Bank of Switzerland and Swiss Bank Corporation merged in 1998
Themeluar 1854
Selia Zürich & Basel, Zvicër
Zona e mbështetjes Worldwide
Kryesuesit Kaspar Villiger (Chairman)
Sergio Ermotti (Group CEO)
Produkte Investime Bankare
Menaxhimi i investimeve
Menaxhimi i Pasurisë
Banking Private
Corporate Banking
Private Equity
Financa dhe Sigurimi
Consumer Banking
Mortgages
Credit Cards
Të ardhurat

Green Arrow Up Darker.svg

US$47.529 billion (2010)[1]
Të ardhurat neto

Green Arrow Up Darker.svg

$8.007 billion (2010)[1]
Totali i aktiveve

Green Arrow Up Darker.svg

$1.400 trillion (2010)[1]
Totali i ekuitetit

Green Arrow Up Darker.svg

$49.765 billion (2010)[1]
Punonjësit 64,617 (2010)[1]
Adresa e internetit UBS.com

UBS AG (SIXUBSN, NYSEUBS) është një kompani globale e shërbimeve financiare zvicerane me seli në Basel dhe Zürich, Zvicër, e cila siguron investimet bankare, menaxhimin e aseteve, dhe menaxhimin e pasurisë shërbimeve për klientët private, korporatave, dhe institucionale në mbarë botën, si dhe klientët e shitjes me pakicë në Zvicër.

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e "UBS in a Few Figures". UBS. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]