UBS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
UBS AG
LlojiAktiengesellschaft (AG)
Kompani publike
SIXUBSN NYSEUBS
IndustriaBanking
Shërbime financiare
PredecessorUnion Bank of Switzerland and Swiss Bank Corporation merged in 1998
Themeluar në1854
Zyrat qendroreZürich & Basel, Zvicër
Zona e shërbimit
Worldwide
Njerëzit kyç
Kaspar Villiger (Chairman)
Sergio Ermotti (Group CEO)
ProdhimiInvestime Bankare
Menaxhimi i investimeve
Menaxhimi i Pasurisë
Banking Private
Corporate Banking
Private Equity
Financa dhe Sigurimi
Consumer Banking
Mortgages
Credit Cards
Fitimet US$47.529 billion (2010)[1]
$8.007 billion (2010)[1]
Total assets $1.400 trillion (2010)[1]
Total equity $49.765 billion (2010)[1]
Numri i punëtorëve
64,617 (2010)[1]
Faqja e internetitUBS.com

UBS AG (SIXUBSN, NYSEUBS) është një kompani globale e shërbimeve financiare zvicerane me seli në Basel dhe Zürich, Zvicër, e cila siguron investimet bankare, menaxhimin e aseteve, dhe menaxhimin e pasurisë shërbimeve për klientët private, korporatave, dhe institucionale në mbarë botën, si dhe klientët e shitjes me pakicë në Zvicër.

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e "UBS in a Few Figures". UBS. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]