Jump to content

Udaipur

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Udaipur
उदयपुर
Qytet
Pamje nga Udaipur
Pamje nga Udaipur
Popullsia
 • Gjithsej451.735
TargatRJ-27
Faqja zyrtarewww.udaipur.rajasthan.gov.in

Udaipur (Hindi: उदयपुर) është qytet në veriperëndim të Indisë. Qyteti u themelua më 1553 nga Maharana Udai Singh II. Udaipur u votua si qyteti më i mirë nga magazina Leur.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Udaipur ka klimë tropikale. Ka tre stinë: vera, monsunet dhe dimri. Ndodhet në vende shkretëtire të Rajasthanit, klima dhe moti në Udaipur është zakonisht e nxehtë. Stina e verës nga mesi i marsit deri në qershor, temperatura arrijnë nga 23 °C deri në 44 °C. Monsunet arrijnë në muajinë korrik. Dimri arrinë nga muaji tetor deri në muajin mars. Turistët vijnë zakonisht gjatë stinës së dimrit, at vijnë nga mesi i shtatorit deri në fund të marsit ose në fillim të prillit. janari është muaji më i ftohtë.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Religjionet në Udaipur
Religion Percent
Hinduizmi
72.90%
Islami
15.67%
Xhainizmi
9.86%
Sikh
0.8%
Krishterimi
0.63%
Budizmi
0.02%

Në vitin 2011, dendësia e qytetit ishte 262 kilometra katrorë. Popullsia sa i përket moshës mes 0-6 vjeç ishte 67,068. Më 2011, qyteti ka pasur 315,485 meshkuj, kurse 292,941 femra.

Hindi, Anglishtja dhe Mewari janë gjuhë zyrtare në Udaipur.

Hinduizmi është religjioni më e ndjekur në qytet, Jainizmi është religjioni tjetë më e ndjekur, duke e bërë 10% të banorëve të cilët e ndjekin këtë fe.