Jump to content

Umestan, Umeå

Coordinates: 63°50′4″N 20°15′36″E / 63.83444°N 20.26000°E / 63.83444; 20.26000
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

63°50′4″N 20°15′36″E / 63.83444°N 20.26000°E / 63.83444; 20.26000

Hyrja në parkun e ndërmarrjes Umestan

Umestan është një park biznesi në Umeå, Suedi.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parku i biznesit mori këto objekte në vitin 1998, kur operacionet ushtarake të regjimentit Västerbottens u mbyllën. Komuna e Umeås bleu gjithë zonën me qëllim të krijonte një qendër biznesi dhe dijeje. Ndërtesat u rinovuan që të përmbushnin nevojat e biznesit modern në lidhje me rehatinë, mjedisin dhe aftësitë teknologjike. Parku i biznesit përfshin rreth 40 ndërtesa, që kanë rreth 120 qiramarrës të ndryshëm. Rreth 3,000 njerëz e vizitojnë këtë pjesë çdo ditë. [1][2]

Kazermat e regjimentit Västerbottens gjatë ndërtimit në vitin 1907.

Në vitin 2012 Komuna e Umeas e shiti parkun tek Lersteni për rreth 470 milionë krona.[3]

Referimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Enterprise and development on historic ground". umestan.se. Umestan Företagspa. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2014. Marrë më 3 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Historik". umestan.se. Umestan Företagspa. Arkivuar nga origjinali më 3 maj 2014. Marrë më 3 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Nu är Umestan såld". folkbladet.nu. Folkbladet. Arkivuar nga origjinali më 25 dhjetor 2018. Marrë më 3 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]