Jump to content

Unioni i Pëllumbave të Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shpërndarja e degëve të Unionit

Unioni i Pëllumbave të Kosovës është një ndërmarrje e pëllumbarve, të Kosovës e cila ka arritur të shndërrohet në një shoqëri të kultivuesve të racave të pëllumbave. Sipas paraqitjes së tyre në internet, kjo shoqëri bënë përpjekje për mbledhjen e të dhënave mbi racat ekzistuese të pëllumbave në Kosovë dhe regjistrimin e këtyre racave pranë institucioneve përkatëse shtetërore dhe shkencore.[1]

Deri më tani (2008) kësaj iniciative ju kanë bashkuar individ dhe shoqata të ndryshme që merren me kultivim të llojeve të pëllumbave, nga disa shtete të Evropës.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burimi i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistri në një amzë personale norvegjeze". Arkivuar nga origjinali më 25 mars 2009. Marrë më 13 mars 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)